Szerszy, ale nie dłuższy

Najpopularniejszy internetowy serwis wideo YouTube zwiększył do 1 GB limit wielkości pliku przesyłanego na serwer.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że dotychczasowy limit rozmiaru pliku przesyłanego na serwer YouTube wynosił 100 MB. Co ciekawe, mimo otwarcia YouTube dla posiadaczy większych plików, nie zmieniło się ograniczenie czasu trwania filmu - nadal wynosi ono 10 minut.

Przedstawiciele YouTube zapowiadają polepszenie jakości udostępnianych materiałów, zaznaczając jednocześnie, że serwis nie będzie na razie pozwalał na publikowanie filmów o wysokiej jakości (High-definition, HD).

Nie więcej niż 10 minut

Pozostaje pytanie, dlaczego YouTube utrzymuje ograniczenie czasu trwania filmów. W zasadzie odpowiedź nasuwa się sama. Wystarczy spojrzeć na Stage6, internetowy serwis wideo prowadzony przez DivX Networks (http://stage6.divx.com). Pozwala on na publikowanie plików o maksymalnym rozmiarze 2 GB bez limitu czasu ich trwania. Oczywiście, stwarza to szersze możliwości nielegalnego udostępniania pełnych wersji filmów i tak też do niedawna było na Stage6. Narzucone przez YouTube ograniczenie jest zatem uzasadnione. Natomiast Stage6, jak żaden inny serwis w Sieci, potrafi nacieszyć oko internauty materiałami wideo w rozdzielczości HD. Jak to mówią: coś za coś.

Więcej informacji: www.youtube.com