Sześć dziesiątych Mirandy

Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się kolejna wersja wieloprotokołowego komunikatora internetowego Miranda. Program posiada szerokie grono wiernych użytkowników i charakteryzuje się ogromnymi możliwościami, które można rozszerzać dzięki systemowi wtyczek i tematów wizualnych.

O poprzedniej wersji programu pisaliśmy szerzej pół roku temu w artykule "Miranda 0.5: stwórz swój własny komunikator". Wersja tamta była o tyle przełomowa, że wprowadzono obsługę Unicode, co z kolei spowodowało, że Miranda jest obecnie dystrybuowana w dwóch wersjach. Dla systemów operacyjnych Windows NT, 2000 oraz XP jest to właśnie wersja Unicode, natomiast dla użytkowników pracujących jeszcze na Windows 9x, czy ME dostępna jest wersja ANSI.

Główne zmiany w udostępnionej właśnie wersji 0.6 koncentrują się wokół wprowadzenia protokołu UPnP (Universal Plug and Play) w celu poprawy wymiany plików i połączeń bezpośrednich. Inne dotyczą na przykład poprawy obsługi łańcuchów znaków UTF-8, czy wsparcia dla opcji wtyczek z zakładkami. Skróconą listę zmian i poprawek w wersji 0.6 znaleźć można na witrynie projektu.

Użytkownikom wersji 0.5.1 i starszych zaleca się uaktualnienie komunikatora. Program w postaci archiwum ZIP, bądź też automatycznego instalatora dla systemu Windows pobrać można z działu Download strony projektu Miranda IM. Na witrynie tej znaleźć można także więcej informacji na temat komunikatora, katalog wtyczek oraz forum. Godnym polecenia jest też polski serwis o Mirandzie.