Sześć przydatnych darmowych aplikacji do obróbki zdjęć

Chcąc poddać obróbce zdjęcia wcale nie musimy posiadać ogromnej wiedzy i korzystać z drogich komercyjnych aplikacji. Na rynku jest bowiem dostępnych dużo przydatnych pozycji darmowych.

Wkrótce, mam nadzieję, pogoda za oknami będzie zachęcała do wycieczek i spacerów. W dobie wszechobecnych telefonów i smartfonów każdy z nas może się więc przemienić w amatora-fotografa. Efekty naszej zabawy z aparatem warto jednak czasami poddać odpowiedniej obróbce za pomocą programów do edycji zdjęć. Wcale nie musimy tutaj sięgać po tak zaawansowane i drogie pozycje jak Photoshop, ponieważ na rynku dostępnych jest sporo darmowych aplikacji (mniej i bardziej zaawansowanych), które w zupełności powinny sprostać naszym wymaganiom. Poniżej przedstawiamy Wam sześć z nich.

Photoscape

PhotoScape to program, który może być wykorzystywany jako przeglądarka albumów (pokaz slajdów) i edytor plików graficznych oferujący podstawowe funkcjonalności takie jak zmiana rozmiaru, zmiana barw i jasności, balans bieli, korekcja światła, obramowanie, dodawanie tekstu, przycinanie, zestawy filtrów, czy usuwanie efektu czerwonych oczu. Dodatkowo obsługuje konwersję wielu zdjęć jednocześnie i tworzenie zdjęć panoramicznych oraz oferuje funkcje przechwytywania zrzutu pulpitu, łączenia wielu zdjęć, tworzenia animowanych grafik GIF i cięcia jednego zdjęcia na mniejsze. Ponadto, co istotne, pozwala na konwersję plików RAW do obrazów JPG.

Sześć przydatnych darmowych aplikacji do obróbki zdjęć

PhotoScape

Interfejs PhotoScape przysparza nieco kłopotów, co jednak nie powinno przeszkadzać w sięgnięciu po ten fajny jak na darmowe narzędzie program.

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 98 / Me / 2000 / XP / Vista / 7 (dla komputerów Mac dostępny jest PhotoScape X for Mac)

Wielkość pliku: 20,3 MB

Pobierz: Photoscape 3.6.5

GIMP

GIMP (GNU Image Manipulation Program) to zaawansowana aplikacja do tworzenia grafiki na potrzeby Internetu i obróbki zdjęć. Uważana jest przez wielu za świetną alternatywę Adobe Photoshopa i oferuje wiele potężnych funkcji pozwalających np. na pracę na warstwach (layers), czy tworzenie prostych animacji. Co jednak chyba najistotniejsze, Gimp zapewnia też potężne możliwości w zakresie rozszerzalności za pomocą licznych wtyczek i skryptów (znajdziecie je na stronie registry.gimp.org).

Sześć przydatnych darmowych aplikacji do obróbki zdjęć

Gimp

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP / Vista / 7 / 8 / Linux / OS X

Wielkość pliku: 86 MB

Pobierz: Gimp 2.8.10

Google Picasa

Picasa to produkt firmy Google, który automatycznie znajdzie zdjęcia/filmy na dysku i pozwoli m.in. na ich skatalogowanie, opisanie, czy zarchiwizowanie. Aplikacja wyszukuje i rozpoznaje twarze, a także pobiera dane o miejscu, w którym wykonane zostało zdjęcie (oczywiście muszą być do niego dopisane współrzędne GPS) i pozwala na dodanie „geo-tagu. Do dyspozycji użytkownika oddaje możliwość prostej edycji zdjęć m.in. w zakresie przycinania, obracania i korekty typowych błędów fotograficznych (np. pozbycie się efektu czerwonych oczu). Ponadto możemy zdjęcia odszumić i wyostrzyć, chociaż akurat w tym przypadku wykorzystywane przez program algorytmy raczej nie są najlepsze. Na szczęście możemy też skorzystać z funkcji edytowania w układzie porównawczym (czyli porównać oryginalną i poddaną edycji wersję tego samego zdjęcia).

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 2000 / XP / 2003 / Vista / 7 / 8

Wielkość pliku: 17 MB

Pobierz: Google Picasa 3.9

IrfanView

IrfanView to ogromnie popularna przeglądarka i konwerter formatów plików graficznych w jednym. Ten niewielki program cechuje prosta obsługa, szybkie działanie i szereg funkcji, dzięki którym możemy m.in. zmniejszać, przycinać, obracać i przeglądać zdjęcia oraz podejrzeć miniaturki zawartości całego folderu. Ponadto możemy skorzystać z wielu dodatkowych wtyczek znacznie zwiększających możliwości aplikacji oraz wykorzystywać ją jako odtwarzacz audio/wideo.

Sześć przydatnych darmowych aplikacji do obróbki zdjęć

IrfanView

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 9x/ ME/ NT/ 2000/ XP/ 2003/ Vista/ Windows 7

Wielkość pliku: 1,8 MB

Pobierz: IrfanView 4.37

Photofiltre

Photofiltre to niewielki program przeznaczony głównie do obróbki zdjęć. Oczywiście pozwala na skorzystanie z tak podstawowych funkcji jak zmiana rozmiaru, czy przycinanie, lecz jego najważniejszą zaletą jest jednak bardzo obszerna baza filtrów (ok. 100), które można nakładać na wybrane obszary. Aplikacja, którą cechuje prosta obsługa, radzi sobie z ważniejszymi formatami graficznymi (np. otwiera plik Photoshopa). Ponadto oferuje przydatną funkcję „Automate / Batch”, która pozwala na przetwarzanie szeregu plików według wcześniej ustalonych kryteriów oraz możliwość zwiększenia funkcjonalności przy pomocy dodatkowych wtyczek.

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 98 / Me / NT / 2000 / XP / Vista / 7 / 8

Wielkość pliku: 5 MB

Pobierz: PhotoFiltre 7.1.2, polska nakładka

XnConvert

XnConvert to wieloplatformowy konwerter obrazu obsługujący ponad 500 formatów graficznych (m.in. jpeg, tiff, png, gif, raw, jpeg2000, WebP i OpenEX) oraz pozwalający m.in. na zmianę rozmiarów zdjęć, przycinanie i stosowanie różnych filtrów/efektów (rozmycie, wyostrzenie, zmiękczenie, znaki wodne). Ten prosty w obsłudze program umożliwia pracę nie tylko z pojedynczymi plikami, ale również całymi zbiorami.

Sześć przydatnych darmowych aplikacji do obróbki zdjęć

XnConvert

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows/ Mac OS X/ Linux

Wielkość pliku: 5 MB

Pobierz: XnConvert 1.63

Na koniec pozostaje nam tylko życzyć Wam owocnej pracy z wybranymi przez Was programami do obróbki zdjęć.