Sześć specjalizacji IT, które będą poszukiwane w 2015 roku

Branża IT to duża liczba specjalizacji, jak jednak wybrać taką, która da pewną pracę na lata? W poniższym zestawieniu prezentujemy profesje, jakie będą szczególnie poszukiwane w przyszłym roku.

Warto dodać, że przedstawiciele tych zawodów powinni bez problemu odnaleźć pracę na odbywających się właśnie wirtualnych targach IT Career Expo.

1. Specjalista ds mediów społecznościowych oraz współpracy

W dzisiejszych czasach rola mediów społecznościowych w promowaniu firmy czy marki jest olbrzymia, więc firmy z branży IT poszukują osób, które zajmą się sprawami powiązanymi z promocją na Facebooku i w innych sieciach społecznościowych. Specjalista tego typu musi ściśle współpracować z firmą, aby wiedzieć, jak ją prezentować ogółowi oraz do kogo skierowane są oferowane przez nią produkty. Nazwa tego zawodu niesłusznie kojarzy się to tylko z pisaniem postów na fanpage - jest to tylko jedna z czynności promujących pracodawcę. Specjalista musi znać narzędzia pozwalające na dotarcie do jak największej liczby potencjalnych klientów, a także wiedzieć, gdzie reklamować firmę.

2. Broker technologii

Osoba na tym stanowisku zajmować się będzie prowadzeniem negocjacji z klientami oraz doradztwem w zakresie oprogramowania. Dotyczy to zarówno zakupu specjalistycznych systemów dla firm, jak również porad dotyczących usług chmurowych, sprzętu, itp. Broker technologii powinien znać usługi i oprogramowanie od strony praktycznej, a także doskonale orientować się w cenach, choćby po to, aby przygotować listę odpowiednio dopasowanych pod klienta propozycji. Musi być także gotów na podejmowanie negocjacji w jego imieniu.

3. Analityk danych

Osoba tej profesji musi wykazać umiejętność poruszania się w różnorodnych zbiorach danych. Algorytmy i mechanizmy znacznie ułatwiają tego typu prace, jednak nie wyciągają wniosków ani też nie tworzą podsumować, więc niezbędny jest człowiek, który pozyska esencję ze zgromadzonych informacji, a także będzie wiedzieć, jaki zrobić z niej użytek.

Sprawdź, jakich profesji szukają firmy na wirtualnych targach pracy IT Career Expo!

4. Wsparcie klienta

Choć większość twórców oprogramowania stawia na to, aby było ono jak najbardziej przyjazne i proste w obsłudze, to jednak mnóstwo użytkowników systemów typu ERP trafia na rozmaite problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Dlatego potrzebny jest im "guru", który będzie znać odpowiedź na każde możliwe, związane z systemem czy programem pytanie. Dodatkowo osoba taka często prowadzi szkolenia, mające przygotować pracowników firmy na używanie systemu.

5. Specjalista integracji sieciowej

Cloud computing staje się coraz bardziej popularny, jednak nie wszystkie firmy potrafią wprowadzić rozwiązania tego typu u siebie. Potrzebna jest im osoba, która zajmie się wdrożeniem tego typu technologii, a także połączeniem ich z już istniejącym, używanym przez firmę oprogramowaniem. Specjalista tego typu musi mieć rozeznanie w ofertach usług chmurowych, aby móc doradzać klientom optymalne rozwiązania w tym obszarze.

6. End-to-End IT Service Manager

To najbardziej wymagający zawód, którego przedstawiciel musi znać się zarówno na technologii, jak i biznesie, a odpowiada za kompleksowe wprowadzanie rozwiązań informatycznych. Musi zatem współpracować z przedstawicielami wymienionych wcześniej zawodów, których działania koordynuje pod potrzeby klienta. Potrzebna zatem zarówno wiedza o systemach, oprogramowaniu, cenach, jak też i specjalistach zajmujących się wdrażaniem rozwiązań z zakresu IT.

Jeżeli jesteś przedstawicielem którejś z wymienionych wyżej profesji i chcesz sprawdzić, czy będą tobą zainteresowane największe firmy na rynku, odwiedź koniecznie wirtualne targi pracy IT Career Expo. Oprócz szansy na zdobycie dobrze płatnego stanowiska możesz również wygrać tablet Lenovo Yoga B6000 QC.