Sześciordzeniowy Intel i7-990X to najszybszy procesor Intela

Procesor o częstotliwości 3,46 GHz oparty jest na technologii Westmere i zaprojektowany z myślą o grach komputerowych. Firma podaje, że sześciordzeniowy układ Intel Core i7-990X Extreme Edition to najszybszy procesor dla komputerów PC, jaki do tej pory stworzyła.

Jeśli dla kogoś częstotliwość taktowania 3,46 GHz to za mało, procesor Core i7-990X ma funkcję przetaktowywania, która pozwala użytkownikom ręcznie podkręcić jego prędkość. Układ zawiera 12 MB pamięci podręcznej oraz zużywa w przybliżeniu 130 W.

We wpisie na blogu, Intel podaje, że możliwość podkręcania procesora może przydać się zapalonym graczom, a także artystom i entuzjastom mediów 3D. W dodatku do ręcznego przetaktowywania, układ posiada funkcję Turbo Boost, która podnosi prędkość zegara nawet do 3,73 GHz.

Producenci komputerów zapowiedzieli już maszyny oparte o nowy układ Intela. CyberPower przedstawiło komputer Black Mamba, który napędzany jest przez Core i7-990X. Cena systemu w USA to 4,465 dolarów, a zawiera on jeszcze 13 GB RAM-u DDR3, dwie jednostki graficzne GeForce GTX 580, 64 GB SSD i 2 TB dysku twardego.

Core i7-990X Extreme Edition to najwyższej klasy procesor dla komputerów desktopowych. Intel i AMD już rutynowo podbijają stawkę w dziedzinie wydajności procesorów, by zajmować w niej pierwsze miejsce. Nowy układ scalony powstał w oparciu o architekturę Westmere i nie jest dotknięty błędem układów Sandy Bridge, o których niedawno informował Intel.