Szklana Pułapka 4 staje się rzeczywistością? Zainfekowane amerykańskie drony

Ground Control Stations czyli naziemne stacje kierowania amerykańskimi bezzałogowymi samolotami wojskowymi zostały niedawno zainfekowane wirusem. Czy właśnie spełniają się niepokojące wizje rodem z Hollywood?

Szkana Pułapka 4

Wygląda na to, że wiele z takich filmów jak Szklana Pułapka 4 czy Mission Impossible 3, gdzie samoloty wojskowe zostają zdalnie przejęte przez przestępców to już nie fikcja, lecz autentyczne zagrożenie. Kokpity bezzałogowych samolotów Predator oraz Reaper zostały ostatnio zawirusowane przez szkodliwe oprogramowanie.

- Obejrzyjcie Szklaną pułapkę 4. Połowa filmu to oczywiście niezbyt realne pomysły scenarzystów, ale druga połowa jest już rzeczywistością - bezwzględną i okrutną - ostrzega Jewgienij Kaspersky, szef firmy Kaspersky Lab, zajmującej się zabezpieczeniami w sieci.

Stacje kierujące dronami zostały zaatakowane

Amerykański magazyn Wired podał informację, że Ground Control Stations czyli stacje kierujące amerykańskimi bezzałogowymi samolotami wojskowymi zostały zaatakowane przez wirusa. Po udanej infekcji, wirus rozpoczął rejestrację znaków wprowadzanych z klawiatury przez pilotów, którzy zdalnie kierowali samolotami.

- Przyznam szczerze, że wiadomość o zainfekowanych dronach (bezzałogowych samolotach wojskowych) nie napawa mnie śmiechem. Mamy do czynienia z rzeczywistością, a nie hollywoodzką wizją - mówi Kasperski.

Szklana Pułapka 4 staje się rzeczywistością? Zainfekowane amerykańskie drony

Amerykański dron

Wirus z GCS trudny do zabicia

Stacje kierowania dronami GSC mały duży problem z usunięciem wirusa. Standardowe operacje niewiele pomagały, bo wirus powracał na stacje kierowania dronami. Wreszcie użyto programu BCWipe, który całkowicie wyczyścił wewnętrzne dyski twarde GCS i rozwiązał problem.

Galopujący cyfrowy świat, za którym nawet kino nie nadąża...

Dzisiaj niemal wszystko jest skomputeryzowane, a to oznacza, że jesteśmy coraz bardziej narażeni na cyberataki.Najgorsze, że nie ma dobrego rozwiązania skutecznie zabezpieczającego nas przed zagrożeniem. Przecież nie odłączymy prądu i cofniemy się do XIX wieku... Technologia błyskawicznie się rozwija - nawet filmowe wizje mają już problemy z byciem na czasie.

Szklana Pułapka 4 staje się rzeczywistością? Zainfekowane amerykańskie drony

Zapalony lont w MI3

- Od momentu wypuszczenia trailera do czasu wprowadzenia filmu do kin scenariusz może zacząć się rozgrywać w wieczornych wiadomościach - przestrzega Kaspersky.

Trudno się z szefem Kaspersky Lab nie zgodzić w tej kwestii. Wielkie zagrożenia dopiero przed nami...

Źródło: Kaspersky Lab


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: