Szklane kryształy pamięci rodem z Supermana następcą formatu Blu-ray?

Naukowcy właśnie stworzyli kryształy pamięci, podobne do tych, które oglądaliśmy wiele lat temu w Supermanie. Wygląda na to, że niedługo będziemy mogli zapisywać nasze dane na dyskach wykonanych ze szkła. Co więcej, zapisane na szklanych nośnikach pamięci dane mają być niezniszczalne.

Superman

Format Blu-ray walczy o przetrwanie, a tymczasem naukowcy wykorzystali promień lasera, by zapisać informacje na szkle. Proces polega na wypalaniu małych kropek zwanych vokselami na czystym silikonowym szkle, co zmienia drogę, którą pokonuje światło.

Kryształ pamięci

Kryształ pamięci

Kryształ pamięci o pojemności płyty Blu-ray

Obecnie szklane kryształy pamięci mogą pomieścić 50 GB danych, czyli tyle ile jedna płyta Blu-ray. Taki kryształ jest wielkości telefony komórkowego. Użytkownik może zapisywać i kasować dane, kiedy tylko zechce.

Superman Powrót

Superman Powrót

Kryształy pamięci zachowają dane na tysiące lat?

Kryształy pamięci wytrzymują też wysoką temperaturę (prawie tysiąc stopni Celsjusza) i mogą funkcjonować przez tysiące lat bez ryzyka uszkodzenia danych. To się nazywa wynalazek...

- Opracowaliśmy pamięć ze szkła, na której nasze dane będą mogły trwać wiecznie. Może to stać bardzo bezpieczną formą przenośnej pamięci - powiedział Martynas Beresna z wydziału optoelektroniki Uniwersytetu w Southampton.

Superman

Superman

Kryształy pamięci - gdzie znajdą zastosowanie?

Wynalazek może się sprawdzić zwłaszcza w wielkich firmach, urzędach oraz w muzeach, które muszą co jakiś czas przeprowadzać ponowną archiwizację gigantycznej ilości cennych danych. Ale z pewnością również zwykli konsumenci chcieliby archiwizować dane na takich nośnikach. Naukowcy z Southampton zamierzają wprowadzić kryształy pamięci na rynek.

Kryształy pamięci rodem z Supermana

Pamiętacie Fortress of Solitude z filmu Superman? Ukryte w samym sercu Arktyki kryształy pamięci były dziedzictwem przekazanym przez rodziców Supermana, w których została zapisana historia planety Krypton. To niesamowite, jak fantastyka naukowa sprzed lat sprawdza się w dzisiejszej technologii...

Źródło: Daily Mail