Szkło Gorilla Glass 5 wytrzymałe jak szafirowe

Szkło Gorilla Glass 5 (Project Phire) ma być ponoć tak samo odporne na zarysowania jak szafirowe szkło.

Przed premierą smartfona iPhone 6 głośno było o wyjątkowo wytrzymałym szafirowym szkle, które miało zabezpieczać jego ekran. Podczas premiery urządzenia (i jego większego "brata" iPhone 6 Plus) przekonaliśmy się jednak, że Apple nie zdecydowało się na jego wykorzystanie.

Gdyby szafirowe szkło trafiło do iPhone'a 6 stanowiłoby element dający przewagę smartfonowi Apple nad "androidową" konkurencją. Jego wytrzymałość na zarysowania w porównaniu do szeroko wykorzystywanego szkła Gorilla Glass miała być bowiem znacznie większa. Warto tutaj jednak wspomnieć, że wiązałoby się to prawdopodobnie ze znacznie słabszą czytelnością ekranu w jasnym oświetleniu (Raymond Soneir z DisplayMate przekonuje, że mielibyśmy do czynienia z trzykrotnie wyższym niż w przypadku wyświetlacza w iPadzie Air 2 odbiciem światła), co jednak przy wsparciu odpowiednim marketingiem (najbardziej wytrzymały smartfon na świecie!) nie miałoby dla fanboy'ów Apple aż takiego znaczenia.

Oczywiście nie można wykluczyć, że szafirowe szkło trafi do kolejnej generacji iPhone'ów. Dzisiaj wydaje się jednak, że smartfony z Androidem otrzymają mocno konkurencyjne rozwiązanie. Zapowiedziała je niedawno firma Corning. Chodzi "Project Phire", w ramach którego powstać ma szkło chroniące ekran o wytrzymałości na zarysowania porównywalnej z szafirowym szkłem.

Gorilla Glass 5, bo tak prawdopodobnie będzie się nazywała kolejna generacja szkła ochronnego firmy Corning, trafić ma na rynek jeszcze w tym roku. Być może więc pierwszym smartfonem z niego korzystającym będzie Galaxy Note 5. Jego poprzednik korzystał bowiem jako jeden z pierwszych z Gorilla Glass 4