Szkło Gorilla Glass firmy Corning teraz także dla laptopów

Wraz z rozwojem dotykowych ekranów w nowoczesnych laptopach producenci komputerów stanęli przed zadaniem stworzenia ekranów, które będą znacznie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Z pomocą przychodzi firma Corning ze swoim szkłem Gorilla Glass, które do tej pory stosowane było przez producentów urządzeń mobilnych.

Wraz z adaptacją przez rynek systemu Windows 8, który łączy klasyczny pulpit i interfejs dotykowy Modern UI, na rynku pojawiło się mnóstwo laptopów z montowanym fabrycznie dodatkowym panelem dotykowym i komputerów typu convertible, łączących cechy klasycznego notebooka i tabletu. Jest to też źródłem nowych wyznwań dla producentów tego typu sprzętu.

Ekrany w klasycznych laptopach są bowiem znacznie mniej narażone na naprężenia, a w rezultacie uszkodzenia. Aby chronić nowy typ ekranu w komputerach z panelem dotykowym producenci muszą zadbać, aby osłaniające je szkło było wysokiej jakości. Sukcesu szuka tutaj firma Corning, która zawładnęła rynkiem smartfonów i tabletów, gdzie niemal każdy producent w swoich najlepszych jednostkach używa produkowanego przez tą firmę szkła Gorilla Glass.

Firma Corning przed rozpoczęciem prac nad masową produkcją swojego szkła dla laptopów zdabała rynek i zauważyła, że konsumenci znacznie częściej narzekają na zadrapania i rysy na ekranach laptopów, niż smartfonów i tabletów. Uznano, że to dobry powód aby stworzyć nowy typ szkła Gorilla Glass o nazwie NBT. Będzie ono bazować na szkle Gorilla trzeciej generacji, które jest dwa razy bardziej odporne na zarysowania od poprzedniej wersji.

Chociaż na rynku znajdują się już laptopy chronione przez Gorilla Glass, nowa wersja NBT została specjalnie zaprojektowania z myślą o matrycach laptopowych. Jak na razie z producentów komputerów chęć użycia Gorilla Glass w swoich produktach wyraził Dell, ale jest duża szansa, że szybko zainteresują się nim inni producenci.

Ale trzeba pamiętać, że zastosowanie tego szkła to nie same plusy. Po pierwsze, podnosi to cenę produkcji. Po drugie, tak jak produkt Corning może lepiej chronić komputer przed zarysowaniem, to zwiększy także koszta wymiany całego ekranu jeśli i tak ulegnie on uszkodzeniu.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10