Szkodliwi niezaangażowani pracownicy

Aż 84% menedżerów uważa, że niezaangażowani pracownicy są jednym z największych zagrożeń dla firmy - wynika z raportu Economist Intelligence Unit, przygotowanego dla Hay Group.

Ankieta została przeprowadzona wśród menedżerów firm z Europy i z Bliskiego Wschodu. Niemal połowa (43%) członków zarządów przyznaje, że kwestie zaangażowania takie jak motywacja zespołu, identyfikowanie się z celami organizacji, czy chęć wykonania czegoś ponad normę, pojawiają się podczas spotkań zarządu "okazjonalnie", "rzadko" lub "nigdy". Jedynie 12% respondentów twierdzi, że ich firmy regularnie i często stawiają czoło problemom ze zbyt niskim zaangażowaniem pracowników.

Z badania wynika również, że ogólnie poziom zaangażowania wzrósł - 42% respondentów wierzy, że ich pracownicy są bardziej zaangażowani niż dwa lata temu, a 23% uważa, że zaangażowanie przez ten czas zmalało. Pozytywna zmiana postawy pracowników jest tym bardziej godna odnotowania, że przyszła w czasie zamrożonych płac i zwolnień, przy zwiększonym poziomie stresu i coraz większej presji w pracy.

Zobacz również:

  • MS Teams pomoże Ci znaleźć nową pracę!

Badanie pokazuje, że najtrudniej jest podnieść zaangażowanie pracowników doświadczonych i z długim stażem w firmie. Jednak, tylko 27% prezesów wierzy, że to ta grupa stanowi największe wyzwanie, uważają, że najbardziej problematyczne są osoby poniżej 25-go roku życia.