Szkodliwym substancjom mówimy "nie!"

Przedstawiciele koncernu Seiko Epson poinformowali, że do 31 października 2005 r. produkty tej firmy sprzedawane w Europie wypełnią wymogi dyrektywy Unii Europejskiej o ograniczeniu zastosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektronicznym.

Dyrektywa UE (Restriction of Hazardous Substances in Electrical and Electronic Equipment), która wchodzi w życie 1 lipca 2006 r., nakłada na producentów sprzętu elektronicznego rygor ograniczenia użycia w nim takich następujących substancji: kadm, sześciowartościowy chrom, ołów, rtęć, polibromowane bifenyle i polibromowane etery bifenylowe. Rzecznik koncernu potwierdził, że produkty firmy rozpowszechniane w krajach europejskich nie będą korzystać z wymienionych materiałów.

Nie oznacza to jednak, że urządzenia sygnowane marką Seiko Epson będą całkowicie pozbawione wspomnianych substancji. Artykuł 5. Dyrektywy dopuszcza użycie pewnych ilości niebezpiecznych chemikaliów, jeśli producent udowodni, że zastąpienie ich innymi, alternatywnymi materiałami, będzie miało negatywny wpływ na środowisko lub może zagrażać zdrowiu.

Zobacz również:

  • Pojedynek drukarek: Epson EcoTank L3251 vs Canon Pixma G3470
  • Jaki prezent na Dzień Matki do 100, 200 i 300 zł?
  • Jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

W związku z tym Epson stara się o uzyskanie od UE kilku wyjątków od Dyrektywy. Chodzi m. in. o zastosowanie ołowiu w złączach komputerowych płyt głównych i szklanych soczewkach oraz rtęci we lampach fluorescencyjnych służących do podświetlania paneli LCD. Ponadto Seiko Epson i inne japońskie koncerny oraz organizacja Japan Electronics and Information Technology Industries Association, przygotowują listę substancji, których wyłączenia spod działania Dyrektywy będą domagać się ze względów technicznych.

Niektóre produkty firmy sprzedawane poza Europą nie będą spełniać wymogów dyrektywy UE. Zdaniem przedstawicieli koncernu, spowodowane jest to żądaniami klientów, którzy za sprzęt nie zawierający niebezpiecznych lub szkodliwych substancji musieliby zapłacić więcej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: