Szkodnik z KaZaA

W32.HLLW.Sanker to robak, który rozprzestrzenia się za pośrednictwem sieci KaZaA. Po zainfekowaniu komputera, "insekt" tworzy na dysku kilkadziesiąt swoich kopii, po czym usiłuje skasować pliki niektórych programów antywirusowych.

O pojawieniu się w Internecie robaka poinformowała firma Symantec. W32.HLLW.Sanker zwykle pojawia się w komputerze w postaci pliku pobranego z sieci KaZaA - plik taki może mieć różne nazwy (m.in. bf1942 keygen.exe, counter strike keygen.exe, girls.jpg.exe, love.jpg.exe lub unreal tournament keygen.exe). Robak infekuje systemy z rodziny Windows.

Po uaktywnieniu się, W32.HLLW.Sanker zaczyna tworzyć w folderze udostępnionym innym użytkownikom KaZaA oraz w katalogu programu mIRC swoje kopie o różnych nazwach. Robak próbuje również skasować pliki programów antywirusów firm Symantec i McAfee, a także wyłączyć klawiaturę i mysz.

Zobacz również:

  • 5 sposobów na ochronę prywatności w sieci, których nie znasz

Aby usunąć robaka, należy sprawdzić system przy pomocy uaktualnionego programu antywirusowego (jeśli wystąpią problemy z jego uruchomieniem, należy zainstalować program ponownie) - jeśli aplikacja wykryje kopie W32.HLLW.Sanker, należy je skasować.