"Szkoła pozbawia uczuć". Atak hakerów na portale samorządowe

Pierwszego września, w pierwszy dzień szkoły, hakerzy zaatakowali kilkaset stron samorządowych i portal publicystyczny Nowy Ekran. Data nie jest przypadkowa, bo odezwa umieszczona przez aktywistów na witrynach mówi, że polskie szkoły uczą tylko "spożywać duże dawki alkoholu" i "pozbawiają uczuć".

Choć dzisiejszy cyberatak można uznać za żart kilku uczniów-komputerowców, specjaliści twierdzą, że operacja wygląda raczej na dzieło dobrze zorganizowanej grupy. Ofiarą hakerów padło kilkaset stron należących do samorządów lokalnych i krajowych instytucji.

Po kliknięciu na Biuletyn Informacji Publicznej na portalach samorządów, a także na niektórych podstronach Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego czy Gminnego Domu Kultury i Biblioteki w Głogowie Młp. pojawiał się obrazek ze szkolnym busem i następujący podpis:

"Polskie szkoly, zamiast ksztalcic mlode spoleczenstwo, robi z niego cos co mozna nazwac zoombie... W szkole nie nauczysz sie odmian alotropowych, zjawiska hydrolizy i innych materialow zawartych w podrecznikach!

W Polskich szkolach nauczysz sie spozywac duze dawki alkoholu, palic trawke oraz spozywac inne srodki odurzajace np. Amfetamine. Ale co najgorsze, szkola pozbawia uczuc... Dziewczyny nie maja poczucia wlasnej wartosci... Chca popisac sie przed kolezankami, dawajac sie nawet mezczyzna po 40-tce!"

Na końcu są jeszcze dwa podpisy: punkG i hardstyle77 oraz uwaga aby nie szukać hakerów, bo i tak się to nie uda. Samorządom pomoc w zabezpieczeniu stron zaoferowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Trudno natomiast ocenić rzeczywiste szanse na ujęcie sprawców.