Szkolenia dofinansowane przez UE: czekając na zmiany

Firmy szkoleniowe i odbiorcy szkoleń IT narzekają na małą liczbę kursów dofinansowywanych z funduszy europejskich. W odpowiedzi PARP szykuje zmiany w zasadach przyznawania dotacji.

Po ostatniej publikacji na łamach Computerworld zgłaszają się do nas kolejne firmy - zarówno ze strony organizatorów szkoleń, jak i potencjalnych uczestników - które zgodnie przyznają, że w tym roku brakuje szkoleń i warsztatów dofinansowanych z EFS dotyczących zaawansowanych technologii informatycznych, a organizacje przyznające dotacje na szkolenia nie znają potrzeb rynku teleinformatycznego.

70% szkoleń otwartych dofinansowanych w tegorocznym konkursie to kursy dla recepcjonistek z branży marketingu i zarządzania, w porównaniu do 6% szkoleń z IT. Tymczasem branża IT, to jedna z nielicznych, która zatrudnia.

"W tegorocznym konkursie wśród dofinansowanych ogólnopolskich szkoleń otwartych ponad 70% to szkolenia dla recepcjonistek z branży marketingu i zarządzania. Biorąc pod uwagę rynek pracowników są to - moim zdaniem - wyrzucone pieniądze" - mówi Joanna Łuksza, prezes firmy Hector. I zwraca uwagę, że branża IT to jedna z nielicznych gdzie można obecnie znaleźć zatrudnienie, a specjaliści od IT są teraz bardzo potrzebni. Dziwi więc, że zamiast dbać i dofinansowywać podnoszenie przez nich kwalifikacji szkoli się recepcjonistki.

"Szkolenia z IT ok. 6%, przy czym mam wątpliwość, czy wszystkie projekty z działu IT dofinansowane przez EFS można takim nazwać" - mówi Joanna Łuksza. Potwierdza to Wojciech Drabko, kierownik ds. rozwoju projektów w Altkom Akademia, zauważając, że w ofercie firm szkoleniowych próżno szukać otwartych szkoleń i warsztatów dofinansowanych z EFS dotyczących zaawansowanych technologii takich firm, jak Microsoft, Red Hat, Oracle, czy Cisco. Dofinansowanie UE otrzymują natomiast szkolenia z podstaw obsługi komputera i obsługi aplikacji biurowych.

Jak radzić sobie z brakiem dofinansowania szkoleń i co chce zmienić PARP - czytaj na Computerworld.pl.