Szkoły cyberprzestępczości: nowy brazylijski biznes "edukacyjny"

Największe udogodnienia dla przyszłych cyberprzestępców można znaleźć w Brazylii. Oferowane są tam nawet specjalne płatne kursy oraz...szkoły cyberprzestępczości!


Brazylia to raj dla cyberprzestępców. Nie ma tam odpowiednich przepisów prawnych, których powinni się obawiać, co pozwala im się czuć na tyle bezkarnie, że część z nich chwali się nawet swoimi przestępczymi sukcesami za pomocą serwisów społecznościowych takich jak Twitter, czy Tumblr.

Co interesujące, brazylijscy cyberprzestępcy postanowili zacząć zarabiać także w inny sposób. Otóż zaczęli oni oferować płatne kursy, dzięki którym przyszli cyberprzestępcy mogą posiąść wiedzę pozwalającą im łatwiej rozpocząć swoją nielegalną działalność.

Kursy to jedno, ale drugi pomysł wydaje się tak zaskakujący, że aż nierealny. W Brazylii powstają bowiem także...szkoły cyberprzestępczości! Oznacza to, że chętni mogą także osobiście uczestniczyć w "lekcjach" prowadzonych zgodnie z programem wspomnianych kursów.

Zrzut ekranu prezentujący witrynę brazylijskiej szkoły dla cyberprzestępców znajduje się na zamieszczonej powyżej grafice.

Kursy - przykłady

"Curso BANK 2011"

"Kurs ten jest przeznaczony dla każdego, kto dokonuje transakcji online. Dowiesz się z niego, w jaki sposób crackerzy przejmują kontrolę nad komputerami korporacyjnymi i domowymi, czym jest socjotechnika, jak wykorzystywać trojany, jak manipulować wtyczkami bezpieczeństwa zainstalowanymi w takich przeglądarkach jak IE, Firefox, Chrome, Avant, Opera oraz w oprogramowaniu antywirusowym i zaporze sieciowej. Dowiesz się, jak spamowanie pomaga złowić nowe ofiary, co robią ‘loadery’ i w jaki sposób wykorzystują je crackerzy. Poznasz odpowiedni slang oraz takie pojęcia jak ‘loader’, ‘info’, ‘cc’, ‘admin’, ‘laras (muły pieniężne)’, ‘Desco, Ita, Uni, Sta, CEF, BB, City’ (popularne nazwy brazylijskich banków) i znacznie więcej. Dowiesz się, jak crackerzy klonują karty kredytowe, książeczki czekowe, dowody tożsamości, prawa jazdy, akty urodzenia oraz inne dokumenty. Poznasz tajniki prowadzenia serwisów handlu elektronicznego, na których przechowywane są numery kart kredytowych, oraz dowiesz się, co można robić z takimi danymi. Zapoznasz się z prawem brazylijskim i dowiesz się, jaka grozi ci kara w przypadku złapania, jakie jest ryzyko i jak można uniknąć wpadki. To wszystko i jeszcze więcej można znaleźć w naszym kursie".

"Kit SPAM 2011"

"Uaktualniony KIT SPAM: W świecie wirtualnym panuje dzisiaj coraz większa konkurencja, przez co nowym użytkownikom trudno jest konkurować z zaawansowanymi rywalami na coraz większym rynku. Dlatego właśnie stworzyliśmy KIT SPAM, w którym zamieściliśmy ponad 60 milionów adresów

e-mail podzielonych na kategorie: profesjonaliści, osoby fizyczne i firmy, dyrektorzy, biznesmeni, politycy. Pakiet ten zawiera nadawców, metody socjotechniczne zapewniające efektywne rozprzestrzenienie niechcianych wiadomości oraz ekstraktor

e-maili i kodów źródłowych w Delphi. Wszystko, co trzeba zrobić, to stworzyć i wysłać masowe wiadomości e-mail. Koszt - około 75 dolarów amerykańskich".

Wszystkie kursy można oczywiście zamówić online.

Kilka danych

"W pierwszej połowie 2011 roku brazylijskie instytucje finansowe odnotowały straty w wysokości około 380 milionów dolarów amerykańskich z tytułu wypłaty rekompensat klientom bankowości internetowej, którzy stracili pieniądze". Mimo że problem dotyczy przede wszystkim Brazylii, trend polegający na rekrutowaniu nowych hakerów może się rozszerzyć, tym bardziej, że w internecie obserwujemy coraz więcej akcji protestacyjnych, polegających na atakowaniu stron WWW" - powiedział Fabio Assolini, ekspert z Kaspersky Lab.

__________________

To już gruba przesada. Nie sądzicie?

Źródło: Kaspersky Lab


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: