Szlaban dla Streambox VCR

W procesie RealNetworks przeciwko Streambox amerykański sąd uznał, że dane strumieniowe przesyłane przez Internet nie powinny być zapisywane do plików i zakazał dystrybucji programu Streambox VCR.

RealNetworks, która opracowała format strumieniowego przesyłu danych przez Internet - RealMedia, wytoczył firmie Streambox proces o ochronę własnego standardu. Format ten umożliwia rozpoczęcie odtwarzania danych multimedialnych w trakcie pobierania pliku, dlatego też wykorzystuje się go często w realizowanych w czasie rzeczywistym transmisjach dźwięku i obrazu. RealMedia pozwala na jednokrotne odtworzenie danych i uniemożliwia ich kopiowanie - przesyłane materiały nie są zapisywane na twardym dysku użytkownika.

Powyższe ograniczenie postanowiła zlikwidować firma Streambox, tworząc trzy programy komputerowe. Jednym z nich jest Streambox VCR, konwertujący dane przekazywane w czasie rzeczywistym w formacie RealMedia do pliku, który potem będzie można wielokrotnie odtwarzać. RealNetworks uznała fakt rozpowszechniania tego programu za akt komputerowego piractwa i wytoczyła w tej sprawie proces firmie Streambox. Amerykański sąd przychylił się do zdania RealNetworks, że działalność Streambox zmniejsza jej zyski i zakazał rozpowszechniania Streambox VCR, podając w uzasadnieniu wyroku że "dane strumieniowe nie powinny być zapisywane do plików".

Więcej informacji:

www.real.com

www.streambox.com