Szlaban na Internet

Niektóre światowe koncerny ograniczają swoim pracownikom dostęp do Internetu, co ma podnieść wydajność ich pracy.

Światowy gigant farmaceutyczny, firma Merck & Co. postanowiła ograniczyć dostęp do usług sieciowych pracownikom, którzy wykorzystują Internet do celów prywatnych. Rzecznik przedsiębiorstwa Sharyn Bearse poinformowała, że firma nałoży na pracowników ograniczenia związane z korzystaniem z poczty elektronicznej i stron WWW nie związanych z wykonywanymi obowiązkami służbowymi. Nie wyjaśniono jednak, na czym dokładnie będzie polegało monitorowanie informacji przesyłanych przez firmową sieć. Firma Merck & Co. oświadczyła, iż w przeciągu dwóch najbliższych lat każdy z 65 tysięcy pracowników koncernu przejdzie specjalistyczne szkolenie w zakresie "słusznego" wykorzystywania Internetu.

Lauren Haywood, prezes Electronic Messaging Association, stwierdził, że Merck nie jest w swych planach odosobniony. "Większość nowoczesnych firm ma poważny problem: jak powiązać swobodę dostępu do informacji z efektywnością pracy. Koncerny chcą aby ich pracownicy mieli dostęp do skarbnicy wiedzy, jaką jest Internet, jednak zdają sobie sprawę, iż Sieć przyczynia się często do obniżenia wydajności personelu".

Z kolei Jeff Uslan, szef bezpieczeństwa systemów informatycznych z wytwórni filmowej Twentieth Century Fox, powiedział: "Nie interesuje nas, kto w przerwie na lunch ściąga sobie jakieś obrazki albo namiętnie uczestniczy w internetowych aukcjach. Jeśli dobrze pracuje, to będzie nadal pracował w naszej firmie".


Zobacz również