Szlaban na porno

Czas na plik wsadowy

Mówiąc obrazowo: plik hosts jest lokalnym serwerem DNS - system zawsze sprawdza jego zawartość przed odpytaniem maszyn w Internecie. Ponieważ jednak zwykle plik hosts nie ma żadnej zawartości (nie licząc adresu localhost), Windows zwykle korzysta z serwera DNS. Należy zauważyć, że zmiany w pliku hosts, które wprowadziliśmy w oparciu o powyższą technikę, zostaną usunięte np. po ponownej instalacji systemu.

Aby po każdej reinstalacji Windows oszczędzić sobie pracy z mozolnym dodawaniem danych do pliku hosts, można utworzyć specjalny plik wsadowy, który będzie zmieniał zawartość hosts w czasie uruchamiania systemu. W tym celu musimy dysponować zmodyfikowanym plikiem hosts zapisanym w innej lokalizacji, np. na dysku sieciowym.

Programy nie dla dzieci

W naszym dziale Download w kategorii Kontrola rodzicielska znajduje się wiele programów narzędziowych, które potrafią skutecznie zablokować dostęp naszych podopiecznych do niewłaściwych treści. Oto polecane przez Redakcję PC World Komputer aplikacje:

WinGuard Pro Free - zabepiecza cały komputer przed zbytnią ingerencją "zbyt cwanych" dzieci. Po zabezpieczeniu hasłem nie będzie można korzystać ze skrótów klawiaturowych (np. CTRL+ALT+DEL), uruchamiać Panelu Sterowania, przeglądarki internetowej czy innych programów zainstalowanych na komputerze.

Beniamin jest programem zapewniającym bezpieczny dostęp do zasobów sieci Internet. Blokuje dostęp do stron, zgodnie z ustawieniami ustalonymi przez osobę nadzorującą komputer oraz ogranicza dostęp do wybranych funkcjonalności (np. komunikatory, listy dyskusyjne, ściąganie plików z sieci na komputer). Jest zalecany przez MEN.

No Mercy - podstawowym zadaniem aplikacji jest skuteczne ograniczanie czasu spędzanego przed komputerem. Program przeznaczony jest w głównej mierze dla rodziców, których dzieci spędzają zbyt wiele czasu wpatrując się w ekran monitora. Po określonym czasie pecet się po prostu wyłącza i nie ma "zmiłuj się".

Plik wsadowy można utworzyć w Notatniku lub za pomocą wiersza poleceń (polecenie edit nazwa_pliku.bat; plik zostanie umieszczony w katalogu domowym). W jego treści można wpisać:

rename c:\ WINDOWS \system32\drivers\etc\hosts hostsbkp

copy S:\hosts C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

Taki plik wykonuje kopię zapasową oryginalnego pliku hosts z jednoczesną zmianą nazwy a następnie do katalogu C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\ kopiuje zmodyfikowaną przez nas wersję pliku hosts z dysku sieciowego S.