Szósty Acrobat już jest

Koncern Adobe poinformował o dostępności nowej wersji oprogramowania do tworzenia, edycji i odczytu plików w formacie PDF (Portable Document Format) – Adobe Acrobat 6.0.

Rodzina Acrobat 6 składa się z 3 różnych edycji programu – Acrobat Elements, Acrobat Standard oraz Acrobat Professional.

Funkcjonalność pierwszej z nich ograniczona jest jedynie do możliwości tworzenia plików PDF z dokumentów pakietu Microsoft Office (w tym także z Outlooka). Ta edycja Acrobata dostępna jest jedynie w wersji dla systemu Windows.

Acrobat Standard przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych, często tworzących i dystrybuujących dokumenty elektroniczne. Użytkownicy aplikacji mają możliwość "śledzenia" kto dotychczas przeglądał dokument i jakie naniósł w nim zmiany. Tożsamości użytkowników mogą być potwierdzane za pomocą podpisów cyfrowych, osadzanych w dokumencie. Jak zapewniają przedstawiciele Adobe, kwestię podpisów cyfrowych rozwiązano w "prostszy i bardziej elegancki sposób" niż w poprzednich wersjach Acrobata. Ułatwiono także operację zapisu stron internetowych w formacie PDF – teraz aby to uczynić wystarczy użyć jednego przycisku. Adobe Acrobat 6.0 Standard dostępny jest zarówno dla Windows jak i dla Mac OS, w wersji "pudełkowej" i z licencją na większą liczbę użytkowników.

Ostatnia, najbardziej rozbudowana edycja nowego Acrobata nosi nazwę Professional. Według Adobe jest ona przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników, tworzących bardzo skomplikowane i zawierające duże ilości elementów graficznych projekty. Wśród najważniejszych cech Acrobat Professional warto wymienić m.in. możliwość szybkiego tworzenia PDF-ów z dokumentów programu AutoCAD, i to z możliwością zachowania warstw. Użytkownicy tej wersji Acrobata będą również mogli definiować bardzo duże formaty ston. Dostępne są wersje dla Windows i Mac OS. Zasady sprzedaży takie same jak w przypadku wersji Standard.

Cena Acrobat 6.0 Elements wynosi 29 USD za jedno stanowisko (minimalna liczba stanowisk, na jaką można wykupić licencję wynosi 1000). Wersje Standard i Professional mają trafić do sklepów w połowie maja. Ich ceny wyniosą odpowiednio 299 USD + VAT i 449 USD + VAT. Upgrade z wersji 4.0 lub 5.0 to koszt odpowiednio 99 USD + VAT i 149 USD + VAT.

Szósta wersja przeglądarki plików PDF - Acrobat Reader - także ma być dostępna od połowy maja br.


Zobacz również