Szósty cesarz

Nero w wersji 6 wyładniał i stał się prostszy w obsłudze.

Najpopularniejszy program do nagrywania płyt CD przeszedł kosmetyczne zmiany, lecz dzięki dodatkowym aplikacjom staje się potężnym, a przy tym łatwym w obsłudze narzędziem.

Na nowe wcielenie cesarza wypalaczy oczekiwano z dużym napięciem. Firma Ahead dodatkowo podsyciła atmosferę, wprowadzając Nero 6 najpierw w postaci pudełkowej, a dopiero po dwóch tygodniach zamieszczając wersję demo - aż 20 MB - w witrynie WWW.

Narzędzie do zapisu płyt CD poddano głównie modyfikacjom interfejsu, zbliżającym aplikację do środowiska graficznego Windows XP. Jednak największy nacisk położono na ułatwienie obsługi Nero po to, żeby każdy - od nowicjusza po zawodowca - mógł bez zbędnego szukania i kombinowania wykonać zamierzone zadanie.

Startuj z głową

Główna rola w spektaklu tworzenia kompilacji CD przypadła niepozornemu narzędziu Nero StartSmart, które zastąpiło mało poręczny kreator, a które pod względem funkcjonalności bardzo przypomina okno wyboru zadania &Create CD& z Easy CD Creatora. Dzięki przejrzystej strukturze kategorii i zadań program podpowiada użytkownikowi wybór właściwego typu kompilacji, odpowiedniego do danego rodzaju nośnika (CD, DVD, HD-Burn lub DDCD). Oprócz selekcji projektu (płyta z danymi, muzyką lub filmami albo kopia krążka) Nero StartSmart oferuje dostęp do dodatków narzędziowych takich jak Nero CD-DVD Speed czy Nero DriveSpeed, a duży przycisk &Nero& uruchamia bardzo przydatny informator ProductCenter, sprawdzający z określoną częstotliwością dostępność nowych wersji produktów Nero i pozwalający na ich szybkie pobranie.

Okno &StartSmart& ma też "chowaną" część, umożliwiającą szybkie wywołanie poszczególnych aplikacji pakietu Nero, a po włączeniu trybu eksperta pojawiają się dodatkowe, bardziej zaawansowane zadania, jak np. tworzenie dysku startowego czy nowego typu mini-DVD (krążka CD z zawartością zgodną z DVD-Video). Najczęściej używane typy projektów można dodać do zestawu Ulubionych.

Zadbano nawet o taki drobiazg, jak dopasowanie wyglądu okna &StartSmart& do upodobań użytkownika, choć zmianom podlega jedynie kolorystyka. Oprócz strony wizualnej ustawienia konfiguracyjne &StartSmart& pozwalają również na wybór programu obsługującego dany typ zadania oraz języka interfejsu (w momencie pisania niniejszego artykułu tylko ten element nowego Nero był spolonizowany).

Gdy wybierzesz już właściwy projekt, StartSmart wywoła skojarzoną z nim aplikację: Nero Burning ROM albo NeroExpress (bądź inny program, jeśli nie zamierzasz tworzyć kompilacji CD).

Cesarz w nowej szacie

Obie wersje Nero nie przeszły poważnych zmian pod względem funkcjonalności. W Nero Burning ROM najbardziej rzucającą się w oczy modyfikacją jest ulepszenie interfejsu. Okna przeglądarki plików i zawartości kompilacji stały się integralną częścią okna aplikacji, toteż otwarcie kolejnego projektu spowoduje pojawienie się osobnego, samodzielnego okna programu z paskiem menu i narzędzi - czyli tak, jak w wypadku dokumentów Office'a. Ikony na pasku narzędzi stały się bardziej czytelne (i kolorowe), pojawił się też nowy element, ułatwiający życie posiadaczom kilku nagrywarek i miłośnikom tworzenia plików obrazu: rozwijana lista wyboru napędu. Usprawniono też wprowadzanie danych na kartach właściwości kompilacji, np. na karcie opcji ISO formaty długości nazw plików czy zestawy znaków wybiera się z rozwijanych list, a wybór dat dla woluminu ułatwia widok kalendarza.

Samodzielne dotychczas okno informacji o przebiegu zapisu jest teraz integralnym elementem okna Nero i podczas nagrywania po prostu zastępuje widok kompilacji. Wprowadzono tu bardzo przydatną innowację, którą w Nero 5.5 można było uaktywnić jedynie metodą modyfikacji klucza rejestru: wskazywanie bieżącej, faktycznej prędkości zapisu.

NeroExpress nie przeszedł praktycznie żadnej modyfikacji z wyjątkiem nowego wyglądu przycisków. W widoku zawartości kompilacji wciąż nie można przenosić plików do innych folderów - raz ustalona struktura nie podlega zmianie. Na takie manewry pozwoli dopiero przełączenie się na interfejs Nero Burning ROM (wystarczy kliknąć przycisk), jednak opcji tej nie ma w wersjach OEM NeroExpress, dołączanych np. do nagrywarek.

Przybornik godny cesarza

Oprócz obu odmian "wypalarek" Nero do dyspozycji masz również bogaty zestaw narzędzi pomocniczych. Poza wspomnianymi Nero CD-DVD Speed i DriveSpeed znajdziesz w nim znane, lecz unowocześnione programy InfoTool (do zbierania informacji o systemie związanych z nagrywaniem), ImageDrive (tworzący wirtualny napęd CD-ROM z zawartością wskazanego pliku obrazu), BackItUp (do sporządzania kopii zapasowych), Cover Designer (do projektowania okładek i etykiet płyt) i Wave Editor (umożliwiający edycję plików audio). Nowością jest natomiast Nero SoundTrax - wielościeżkowy mikser, dzięki któremu będziesz mógł nie tylko spróbować swych sił jako DJ, ale również za pomocą rejestratora dźwięku przegrać na CD kasety i płyty LP.

Jako osobny pakiet do pobrania dostępna jest także nowa wersja Nero VisionExpress do przygotowywania materiału wideo na płyty DVD i (S)VCD wraz z towarzyszącym jej odtwarzaczem DVD Nero ShowTime i narzędziem Nero Recode, kodującym filmy w różnych formatach. Oddzielnym modułem jest również InCD 4 do zapisu pakietowego oraz multimedialny odtwarzacz Nero Media Player.

Wersja pudełkowa zawiera, oczywiście, wszystkie wymienione produkty Nero.

Informacje Alstor, tel. (22) 6755515, http://www.alstor.com.pl