Szósty cud Gigabyte

Gigabyte zaprezentował na Comdexie płytę główną, którą z racji zastosowanych rozwiązań firma nazwała "6 podwójnych cudów Gigabyte". Jej ciekawą cechą jest niesamowity system chłodzenia i zasilania procesora, który przygotowany został z myślą o procesorach Pentium 4 HT potrzebujących zwiększonych ilości energii.

Szósty cud Gigabyte

Model nosi nazwę 8INXP i przeznaczony jest do pracy z procesorami Intela z serii Pentium 4 i Pentium 4 HT. Największą ciekawostką urządzenia jest obecność w pobliżu podstawki procesora dodatkowej szyny, w której instaluje się kartę pozwalającą na sześciofazowe zasilanie płyty. To jednak nie wszystko, bowiem na karcie tej ulokowano cooler dodatkowo chłodzący umiejscowiony w jego pobliżu procesor. Aby system prezentował się jeszcze ciekawiej Gigabyte postanowiło podświetlić go na niebiesko.

Gigabyte twierdzi, że dzięki temu rozwiązaniu temperatura procesora jest niższa o 10 stopni niż przy stosowaniu tradycyjnego pojedynczego układu chłodzenia. Pozostałe cztery podwójne cuda to: DualBIOS (znane rozwiązanie Gigabyte polegające na zastosowaniu dwóch niezależnych BIOS-ów), Dual RAID (podwójny kontroler RAID – SerialATA oraz ATA133), Dual Channel DDR (obsługa dwukanałowych pamięci DDR - jest to możliwe dzięki chipsetowi GraniteBay).

Pozostałe ciekawe rozwiązania to dioda sygnalizująca zagrożenie uszkodzenia płyty, jeśli użytkownik omyłkowo w porcie AGP umieści kartę z AGP 2x (napięcie 3,3 V), gigabitowy kontroler sieci LAN, najnowszy 6-kanałowy kodek audio z wyjściem i wejściem cyfrowym SPDIF.

Płyta ma się pojawić na rynku pod koniec bieżącego roku.