Szósty gniew

W najbliższy poniedziałek ATI zaprezentuje nowy chip graficzny.

Rywalizacja na rynku sprzętowych dopalaczy 3D nabiera tempa! Do walki pomiędzy korporacjami nVidia i 3Dfx włączyła się również kanadyjska firma ATI Technologies. Jej bronią przeciwko konkurencyjnym NV15/GeForce 2 GTS i VooDoo 4/5 jest procesor noszący kodową nazwę Rage 6.

Nowy chip to bezpośredni następca Rage 128 PRO, ale od poprzednika dzielić ma go prawdziwa przepaść technologiczna. Układ składa się z 30 milionów tranzystorów, co daje mu wprost niesamowitą moc obliczeniową - inżynierowie podają, że w ciągu jednej sekundy potrafi on wygenerować 30 milionów wielokątów. Dodatkowo układ obsłuży do 64 MB szybkiej pamięci graficznej, dzięki której użytkownicy otrzymają obszerny wachlarz rozdzielczości ekranowych. Wszystko to sprawi, że Rage 6 znakomicie sprawdzi się zarówno w przypadku nowoczesnych gier komputerowych, jak i w zastosowaniach multimedialnych.

Producent zaprezentuje możliwości nowego układu już w najbliższy poniedziałek podczas Windows Hardware Engineering Conference w Nowym Orleanie. Wtedy też podane zostaną dodatkowe szczegóły techniczne i ujawniona przewidywana data rozpoczęcia sprzedaży.