Szperus.pl - katalog zasobów edukacyjnych

Serwis został przygotowany przez Wirtualną Polskę i jest współredagowany wraz z zarejestrowanymi użytkownikami. Jego głównym celem jest promowanie ciekawych materiałów edukacyjnych, jakie można wyszperać w światowych zasobach Internetu.

Szperus.pl - katalog zasobów edukacyjnych

Szperus.pl

Założeniem Szperusa jest publikacja posegregowanych tematycznie odsyłaczy - do stron WWW, dokumentów PDF czy filmów, które z czasem utworzą obszerną bazę sprawdzonych merytorycznie, wartościowych treści.

Bierne korzystanie z zasobów serwisu nie wymaga zakładania konta. Treści o określonej tematyce szuka się tu na trzy sposoby: klikając odpowiednie słowo kluczowe wyświetlane w okienku, które przedstawia najczęściej poszukiwane frazy, wykorzystując wbudowaną wyszukiwarkę lub otwierając wybrany dział tematyczny.

Nawigację ułatwia klarowny podział na kategorie: Podstawówka, Gimnazjum, Liceum, Studia, Języki, Internet, Biznes. Zasoby w każdej kategorii dzielą się z kolei na tematy i są wyświetlane w kolejności od najwyżej do najniżej ocenianych. Możesz zapoznać się z tematyką danej kategorii, otwierać polecane strony oraz śledzić - poprzez system subskrypcji kanałów RSS - najnowsze i najwyżej ocenione tematy, najnowsze źródła oraz najaktywniejszych użytkowników.

Mając zarejestrowane konto stajesz się aktywnym współredaktorem serwisu - możesz dopisywać do wybranych tematów kolejne linki wraz z opisami, tworzyć nowe podkategorie, wystawiać własne oceny i komentarze. Poza tym otrzymujesz własną podstronę, na której możesz prezentować swoje sieciowe odkrycia. Pewnym niedopatrzeniem jest fakt, że system ocen działa również dla użytkowników niezarejestrowanych, co może prowadzić do nadużyć.

Serwis jest na etapie wczesnego rozwoju. Do tej pory skatalogowano w nim nieco ponad tysiąc odsyłaczy. Widoczne są drobne usterki w działaniu, np. problemy z logowaniem.