Szpieg idealny?

Szkoccy naukowcy pracują nad nową generacją oprogramowania, pozwalającego na monitorowanie wszelkich poczynań użytkowników Internetu. Szczegóły dotyczące opracowywanego na zlecenie szkockiej Agencji Rozwoju Ekonomicznego oprogramowania objęte są na razie tajemnicą. Wiadomo jednak, że ma ono być bardzo trudne do wykrycia i skuteczniejsze od wszelkich do tej pory stworzonych aplikacji tego typu.

Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w Strathclyde pracują nad nową generacją oprogramowania, pozwalającego na monitorowanie wszelkich poczynań użytkowników Internetu. Szczegóły dotyczące opracowywanego na zlecenie szkockiej Agencji Rozwoju Ekonomicznego oprogramowania objęte są na razie tajemnicą. Wiadomo jednak, że ma ono być bardzo trudne do wykrycia i skuteczniejsze od wszelkich do tej pory stworzonych aplikacji tego typu.

Prowadzący prace nad nowym systemem Dr. Lykourgos Petropoulakis twierdzi, że oprogramowanie nie będzie wykorzystywać do monitorowania użytkowników Internetu żadnych plików umieszczanych na ich komputerach (czyli "cookie"). Technologia ma być oparta na śledzeniu pakietów danych, przesyłanych pomiędzy dowolnymi komputerami podłączonymi do Internetu. Jednocześnie dzieło szkockich naukowców ma pozwalać na zablokowanie konkretnym użytkownikom dostępu do wybranych stron internetowych czy e-maili.

Zdaniem Petropoulakisa, nowym systemem monitorującym powinny zainteresować się przede wszystkim różnego rodzaju agencje rządowe oraz firmy zajmujące się sieciowym marketingiem. Szkocka technologia ma bowiem umożliwiać niezwykle dokładne profilowanie np. kampanii reklamowych w Internecie.

Jednym z najbardziej znanych systemów do monitorowania poczynań internautów jest stworzony przez FBI Carnivore, instalowany na wszystkich serwerach amerykańskich dostawców usług internetowych. Także tajemniczy Echelon, którego istnienie nigdy nie zostało oficjalnie potwierdzone, wzbudził spore kontrowersje – szczególnie w krajach Unii Europejskiej, których służby specjalne zarzucały Amerykanom wykorzystywanie Echelona do zadań szpiegowskich.

Na razie nie wiadomo kiedy zaprezentowane zostaną rezultaty pracy szkockich naukowców.


Zobacz również