Szpiegujący kursor

Niewielka amerykańska firma stworzyła z pozoru "niewinną" aplikację rozrywkową, która za pomocą Internetu poddała inwigilacji zasoby milionów komputerów.

Firma Comet System z Nowego Jorku jest twórcą oprogramowania pozwalającego podczas serfowania w Internecie zmieniać wskaźnik myszy w znane z filmów rysunkowych postacie. Ostatnio wyszło na jaw, że ten darmowy program - Comet Cursor - "dyskretnie" zbiera dane o tym, jakie adresy odwiedza użytkownik w sieci oraz bez jego wiedzy przesyła te informacje do serwera Comet. Aplikacja po zainstalowaniu na danym komputerze przypisuje każdemu użytkownikowi specjalny numer identyfikacyjny, na podstawie którego śledzone są "ruchy" danej osoby w Internecie. Mechanizm ten pozwolił producentowi aplikacji dowiedzieć się, że z jego aplikacji korzysta już ok. 16 mln osób.

Eksperci zajmujący się problemem bezpieczeństwa systemów komputerowych wyrażają stanowczy sprzeciw wobec praktyk "utajniania" transmisji danych mogących służyć do identyfikacji, z jakich zasobów WWW korzysta dany użytkownik. Comet System twierdzi, że zbiera jedynie standardowe informacje typu cookies i numery IP danego komputera, zwracając w swoim oświadczeniu uwagę na fakt, iż żadna z przesyłanych przez ten program informacji nie pozwala na personalną identyfikację użytkownika.

Więcej informacji: www.news.com