Sztuczna inteligencja będzie automatycznie klonować świnie

Opracowano system oparty na sztucznej inteligencji, który ma klonować świnie lepiej niż ludzie.

Fot. Pixabay

Dziennik South China Morning Post ujawnił, że nowy, oparty na sztucznej inteligencji (AI) system stworzony przez naukowców z Kolegium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Nankai (Chiny), już sklonował siedmioro prosiąt z jednego dawcy. System stworzył prosięta bez interwencji człowieka i według naukowców z Nankai, którzy rozmawiali z gazetą, nowa metoda może utorować drogę do klonowania komercyjnego.

Trzeba pamiętać, że większość procesów klonowania polega na przeniesieniu jądra komórki somatycznej, co jest czynnością laboratoryjną, w której naukowiec ręcznie przenosi komórki i ich jądra. Proces ręczny jest czasochłonny i wiąże się z uszkodzeniami komórek, co jest redukowane przez system AI, która może „obliczyć naprężenia w komórce i nakazać robotowi zmniejszenie siły nacisku w celu poprawnego ukończenia procesu” – mówi Liu Yaowei z Uniwersytetu w Nankai.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja stworzyła akta spraw sądowych, których... nie było

– Nasz system oparty na sztucznej inteligencji oblicza nacisk robota na komórkę i może nakazać mu użycie zmniejszonej siły, aby z sukcesem przeprowadzić proces klonowania. Sztuczna inteligencja zmniejsza uszkodzenia komórek w porównaniu do tych powodowanych przez ludzkie ręce – powiedział Liu Yaowei.

Naukowcy stojący za projektem chcą, aby nowy system był używany do tworzenia wysokiej jakości inwentarza trzody chlewnej dla dużej populacji w całym kraju.

– W przypadku zastosowania naszej metody, każdy etap procesu klonowania byłby zautomatyzowany i realizowany bez udziału człowieka – mówi Yaowei.

Źródło: TweakTown


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: