Sztuczna inteligencja wykorzystana do ratowania ludzi z pożaru

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali inteligentny system dbający o bezpieczeństwo ludzi w przypadku pożaru. Jest to unikalne na skalę światową rozwiązanie oparte na sieci neuronowej.

Nad projektem (był on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej) pracowali specjaliści z Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej, Wydziału Inżynierii Środowiska oraz przedstawiciele firm Plum i Smay. Jego celem było zastąpienie stosowanych obecnie mechanicznych systemów wentylacyjnych, które często bywają nieskuteczne.

Nowy system automatycznie zapobiega zadymieniu pionowych i poziomych dróg ewakuacyjnych, co jest szczególnie przydatne w wysokich budynkach, które są mocno narażone na powstawanie ciągów termicznych mogących odciąć ludzi z wyższych pięter, praktycznie pozbawiając ich szans na przeżycie.

Zobacz również:

  • OpenAI usuwa narzędzie do wykrywania SI. Powód Cię zaskoczy!

Budowę i zasadę działania systemu wyjaśniają Maciej Szumski, właściciel firmy Plum:

"Całe rozwiązanie zawiera się w małej płytce, wyposażonej w procesor najnowszej generacji o wysokiej mocy obliczeniowej. Opracowany program mierzy ciśnienie, temperaturę oraz inne parametry. Na podstawie pomiarów i wyznaczonych trendów, algorytm oblicza optymalne sterowanie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w roli modelu sieci neuronowej, zaliczanej do sztucznej inteligencji. Taki algorytm oraz wysoka moc obliczeniowa procesora, umożliwiają wykonanie wymaganych obliczeń, dając pewność dobrania najlepszych parametrów sterowania"

oraz dr inż. Maciej Ławryńczuk z Politechniki Warszawskiej:

"Aby ogólnie wytłumaczyć zasadę działania tych algorytmów można posłużyć się tak codzienną czynnością jak kierowanie samochodem. Podświadomie wiemy jak reaguje nasz pojazd w różnych warunkach: wiemy, kiedy uda nam się wyprzedzić, a kiedy nie. Nasza biologiczna sieć neuronowa - mózg - pozwala nam przewidywać reakcje pojazdu i odpowiednio nim sterować. Mózg pełni w tym przypadku rolę modelu samochodu. Bardzo podobnie działają badane przez nas algorytmy, sztuczna sieć neuronowa jest modelem, który wykorzystywany jest do prognozowania stanu procesu w przyszłości"

System powinien uzyskać wszystkie niezbędne certyfikaty do końca tego roku.

_____________

Studia o kierunku Automatyka i Robotyka są z pewnością bardzo ciekawe i rozwijające. Jeżeli ktoś przejawia zainteresowania w tym kierunku, nie powinien się ani chwili zastanawiać, czy je rozpocząć. Poniżej krótka informacja przybliżająca przyszłym studentom, czym mogliby się zajmować:

"W ramach studiów w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej wraz z naszymi studentami od lat prowadzimy prace mające na celu wykorzystanie sieci neuronowych w regulacji oraz do celów rozpoznawania mowy i obrazów. W opracowywanych przez nas algorytmach sieć neuronowa pełni rolę modelu procesu, który wykorzystywany jest do prognozowania przyszłości. Nasi studenci wykonują modele oparte na sieciach neuronowych zwłaszcza wtedy, kiedy inne metody modelowania zawodzą. W ten sposób mogą budować zarówno modele robotów, czy reaktorów chemicznych, jak i procesów społeczno-ekonomicznych, czy zachowań klientów. Jest to bardzo szeroka i uniwersalna wiedza" - tłumaczy dr inż. Maciej Ławryńczuk.

Są chętni?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: