Sztuczna ręka, która czuje drgania

Poruszanie sztucznymi rękami wyłącznie za pomocą myśli nie należy już do świata opowieści science-fiction. Jednak co z możliwością przekazywania przez nie doznań? Czy metal obleczony plastikiem może w ogóle cokolwiek czuć?

Claudia Mitchell, żołnierz amerykańskiej marynarki wojennej, utraciła rękę w trakcie wypadku na motocyklu. Teraz, dwa lata później, jest w stanie nie tylko poruszać elektroniczną protezą, ale również odczuwać za jej pomocą drgania!

Sztuczną rękę "podłączono" do zrekonstruowanych po wypadku wiązek nerwowych sterujących mięśniami na klatce piersiowej. Z punktu widzenia zdrowego człowieka do wywołania ruchu protezą musi ona "myśleć" o napięciu mięśni szkieletowych położonych nad płucami.

Naukowcy szacują, że elektroniczne kończyny mogłyby uprościć życie ponad 400 osobom, które straciły kończyny w wojnie w Afganistanie. Badania nad nimi prowadzono na sześciu osobach od 2002 roku, teraz - z racji doskonałych rezultatów (nerwów nie udało się wykorzystać tylko u jednej z nich) - zdecydowano się na opublikowanie informacji o ich przebiegu.