Sztuka amatorska

Profesjonalne fotoedytory, takie jak Picture Publisher, Photoshop czy PhotoPaint, poza tym, że potrafią wszystko, mają jedną bardzo istotną wadę - są bardzo drogie. Przed zakupem trzeba mieć pewność, że wykonywana praca przyniesie duże zyski, które z nawiązką pokryją koszt programu i szkolenia obsługi.

Profesjonalne fotoedytory, takie jak Picture Publisher, Photoshop czy PhotoPaint, poza tym, że potrafią wszystko, mają jedną bardzo istotną wadę - są bardzo drogie. Przed zakupem trzeba mieć pewność, że wykonywana praca przyniesie duże zyski, które z nawiązką pokryją koszt programu i szkolenia obsługi.

Sztuka amatorska
Bardzo często okazuje się, niestety już po zainwestowaniu pokaźnej sumy, że wykorzystujemy tylko niewielką część potężnych możliwości profesjonalnego fotoedytora. A przecież można skorzystać z niezłej oferty programów shareware, które na wielu płaszczyznach dorównują oprogramowaniu dla profesjonalistów, a są dużo tańsze.

Takim okrętem flagowym wśród programów graficznych jest Paint Shop Pro 6, uważany obecnie za najlepsze narzędzie graficzne w swojej klasie. Jednak na horyzoncie pojawił się nowy program o nazwie PhotoStudio 2000, któremu przyjrzeliśmy się bliżej.

PhotoStudio 2000 4.1 jest świeżutkim produktem firmy ArcSoft, przeznaczonym dla użytkowników pracujących w domu i małych biurach. Jest to aplikacja pozwalająca na dynamiczny retusz, edycję i obróbkę cyfrowych obrazów. W dodatku pozwala na bezpo-średnią wymianę prac z serwisem internetowym PhotoIsland.com.

Korzystając z programu, użytkownik ma do dyspozycji wiele narzędzi niezbędnych podczas obróbki cyfrowych ilustracji. Wymienię tylko kilka: pracuje w trybie warstwowym, pozwala tworzyć makrodefinicje, wstawiony tekst można potem dowolnie edytować, zawiera wielokrotną funkcję undo/redo, ma filtr usuwania efektu "czerwonych oczu" ze zdjęć, także możliwość tworzenia pędzla o dowolnie dobranych parametrach oraz mnóstwo efektów specjalnych.

Początkujący użytkownicy mogą skorzystać z kreatora Studio Assistant, zawierającego samouczek programu, porady dnia, a także funkcję Do It for Me Button, tworzącą dodatkowy klawisz na pasku narzędzi, zawierający filtr lub opcję, której przed chwilą szukaliśmy w systemie pomocy. Interfejs użytkownika jest przejrzysty i łatwy w obsłudze, choć użytkownicy korzystający wcześniej z innych aplikacji graficznych będą potrzebowali trochę czasu na przyzwyczajenie się do niektórych specyficznych cech programu. Na pewno dużą zaletą tego interfejsu jest jego elastyczność, dzięki której użytkownik może sam konfigurować obszar roboczy, przesuwając, ukrywając lub wyświetlając poszczególne elementy.

Sztuka amatorska
Jak już wspomnieliśmy, program zawiera wiele niezbędnych podczas fotoedycji narzędzi. Jednym z nich jest narzędzie tekstowe pozwalające umieścić w obrazie tekst, z wygładzonymi krawędziami (anti-aliased), w osobnej warstwie dokumentu, dzięki czemu można go potem dowolnie edytować i zmieniać. W każdej chwili można do tekstu dodać efekty specjalne, np. w postaci podlewu, wypełnienia lub dopasować tekst do wskazanego kształtu.

Program dysponuje zestawem filtrów artystycznych efektów specjalnych, które mogą zostać natychmiast nałożone na ilustrację. Możliwa jest także zmiana parametrów poszczególnych filtrów dla osiągnięcia pożądanego efektu.

Uwagę zwraca także funkcja Stitch pozwaląca na łatwe jak nigdy łączenie ze sobą dwóch osobnych ilustracji. Nie dość, że można zrobić to w pionie lub poziomie (a nawet po skosie), to jeszcze można obrazy na siebie nałożyć w taki sposób, że będą się przenikały.

Na uznanie zasługuje również to, że program jest w stanie tworzyć kolorowe separacje i to aż w czterech modelach: RGB, HSL, CMYK i YIQ, co jest bardzo przydatne w poligrafii.

Użytkownik może tworzyć własne albumy dzięki narzędziu Albums Palette, pozwalającemu zarządzać obrazami. Wykorzystując opcję SlideShow, można urządzić efektowną prezentację slajdów z animowanymi przejściami pomiędzy nimi. PhotoStudio 2000 współpracuje ze wszystkimi typami skanerów i kamer cyfrowych korzystających ze sterownika w technologii TWAIN.

Aby utworzyć własną makrodefinicję, wcale nie trzeba znać skompli-

kowanych poleceń. Wystarczy włączyć opcję Makro Recorder, która zapisze wszystkie wykonywane operacje do pliku i pozwoli je stosować w pracy z kolejnymi dokumentami. W podobny sposób można rozwiązać kwestię zaaplikowania np. zestawu filtrów do wielu dokumentów równocześnie (batch-processig), co znacznie oszczędza czas użytkownika.

PhotoStudio 2000 obsługuje wiele popularnych formatów graficznych, takich jak: JPG, BMP, TIF, GIF, PNG, PCX, TGA, FPX, PSD, PCD i EPS. Umożliwia także konwersję kolorów pomiędzy 8-bitową skalą szarości a obrazami z 24-bitową paletą kolorów RGB.

Po zarejestrowaniu programu (opłata licencyjna 39,99 USD) można korzystać z bezpośredniego dostępu z aplikacji przez Internet do PhotoIsland.com

- serwisu firmy ArcSoft zawierającego mnóstwo atrakcyjnych fotosów w postaci elektronicznej.

Na naszym CD-ROM-ie zamieściliśmy wersję Trial PhotoStudio 2000 4.1, która, gdy wykupimy licencję i wpiszemy podany przez producenta kod, stanie się wersją w pełni funkcjonalną.