Sztuka iluzji - za darmo i trójwymiarowo!

Art of Illusion 2.2 to darmowy - rozpowszechniany na licencji open source - program do modelowania i renderowania grafiki trójwymiarowej. Dzięki temu, że aplikacja jest napisana w języku Java, może być uruchamiana w dowolnym systemie (Windows, Linux, Mac OS) obsługującym wirtualną maszynę.

Sztuka iluzji - za darmo i trójwymiarowo!
Okno programu jest podzielone na cztery części - zawierają one rzuty obiektów w trzech płaszczyznach oraz widok obiektu w 3D. Po lewej stronie dostępny jest pasek narzędzi zawierający podstawowe elementy - dodawanie, przesuwanie, obracanie i zmiana rozmiaru obiektów. Oczywiście można tworzyć własne kształty i dowolnie nimi maniupulować.

Wszystkie obiekty w projekcie są wyświetlane (jako nazwy) w specjalnym okienku po prawej stronie - wystarczy wskazać konkretną z nich, aby element został podświetlony w podglądzie. W ten sposób można również modyfikować właściwości - wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy.

Ważną funkcją programu jest również tworzenie animacji - obiekty mogą się poruszać po zaplanowanych ścieżkach, a korzystając z ujęć różnych kamer i efektów świetlnych nawet mało zaawansowany grafik jest w stanie stworzyć interesujący film animowany.Zaletą programu (oprócz ceny) jest szybkość działania. Mało skomplikowane obrazy 3D na przeciętnym komputerze generowane są natychmiast, a ich edycja nie wystawia na próbę cierpliwości użytkownika.

Najnowsza wersja jest stabilna i zawiera kilkanaście usprawnień dotyczących m.in. renderowania, korzystania z wielu procesorów zainstalowanych w komputerze. Program stał się również bardziej intuicyjny. Szczegółowa lista zmian dostępna jest na stronie producenta.