Szukajcie, a znajdziecie

Zebraliśmy urządzenia, które pomogą utworzyć system nawigacyjny, czyli GPS-y, a także te, które od razu doskonale poprowadzą wprost do celu. Są wśród nich specjalne palmtopy, jest i wyjątkowy komputer, przeznaczony do samochodu.


Zebraliśmy urządzenia, które pomogą utworzyć system nawigacyjny, czyli GPS-y, a także te, które od razu doskonale poprowadzą wprost do celu. Są wśród nich specjalne palmtopy, jest i wyjątkowy komputer, przeznaczony do samochodu.

Fortuna GPSmart

Szukajcie, a znajdziecie

Oto GPS, który przyda się w połączeniu z pecetem czy palmtopem, a także jako podstawowe narzędzie do nawigacji. Wyposażono go w moduł Bluetooth, dzięki czemu z łatwością komunikować się będzie z urządzeniami przenośnymi. Do samodzielnej pracy przyda się z pewnością ekran. Wyświetlany jest na nim ślad, aktualna prędkość, pozycja oraz kierunek, w jakim zmierza osoba trzymająca GPSmart. Urządzenie to zasilane jest trzema bateriami AAA.

Informacjehttp://www.scientific.pl

Cena 737zł

Garmin GPSmap 76C

Szukajcie, a znajdziecie

To z kolei bardzo poręczny GPS nadający się świetnie na długi spacer czy wycieczkę rowerową, ale przede wszystkim na łódkę. Wbudowana pamięć o pojemności 115 MB przechowa GPMapę 3.0, a także mapy jezior i inne. Z funkcji GPSmap 76C warto wymienić alarmy przed wpływaniem na płytkie wody czy informujące o zejściu z kursu. Istotną zaletą tego modelu jest wodoszczelność na takim poziomie, że producent określa urządzenie jako pływające. GPSmap 76C działa na dwóch bateriach AA, na których pracuje do 30 godzin. Można go podłączyć do peceta, korzystając z łącza USB. Przesyłanie pozycji odbywać się wtedy będzie w standardzie GARMIN.

Informacjehttp://www.garmin.pl

Cena 2571zł

G-Space CR-100

Szukajcie, a znajdziecie

Co zrobić, gdy palmtop nie jest wyposażony w GPS? Można dokupić stosowny moduł na Bluetooth, Compact Flash czy nawet w postaci kart SD. Jednak czasem komputer naręczny wykorzystuje się jako system nawigacyjny wyłącznie w samochodzie. W takim wypadku warto zainteresować się wyprodukowanym przez G-Space uchwytem na palmtop, w który wbudowano GPS. Po wstawieniu palmtopa do takiego uchwytu bez problemów można uruchomić AutoMapę i ruszać w drogę. G-Space CR-100 został wyposażony w głośnik, dlatego informacje głosowe wydawane przez program nawigacyjny doskonale słychać. Niestety, omawiany uchwyt współpracuje wyłącznie z palmtopami HP.

Informacjehttp://www.fen.pl

Cena 480 zł

Pretec SDIO GPS

Szukajcie, a znajdziecie

Sporo jest na rynku odbiorników GPS podłączanych do urządzenia przenośnego przez port Compact Flash, ale na palcach jednej ręki policzyć można takie GPS-y wsuwane do gniazda SD. Jednym z nich jest Pretec SDIO GPS. Zimny start zajmuje mu jedynie 45 sekund. Mimo niewielkich rozmiarów sygnał odbiera poprawnie, a to za sprawą specjalnego wzmacniacza antenowego. Urządzenie jest zgodne ze standardem NMEA, a podłączyć je można do każdego palmtopa z gniazdem SD w wersji SDIO. Niestety, użycie Preteca oznacza konieczność wyjęcia karty pamięci. Tym samym wszystkie mapy do programu nawigacyjnego muszą się zmieścić w pamięci palmtopa, co niekiedy jest niemożliwe.

Informacjehttp://www.pretec.com

Cena 430 zł

Siemens SXG 75

Szukajcie, a znajdziecie

Siemens SXG 75 to telefon komórkowy trzeciej generacji z wbudowanym modułem GPS. Zainstalowano w nim specjalne oprogramowanie pozwalające na podróżowanie po nieznanym mieście, niestety, na razie wśród map brakuje polskiej. Po uzupełnieniu tego braku Siemens może okazać się groźnym konkurentem palmtopów, bo co prawda ma mniejszy wyświetlacz, ale przecież systemu nawigacyjnego używa się nie tylko w samochodzie. Czasem podczas zwiedzania miasta pieszo trzeba odszukać np. bankomat.

Poza funkcjami związanymi z GPS-em SGX 75 to klasyczny telefon 3G z aparatem o matrycy 2 Mp, działający również jako odtwarzacz MP3 - mieści pliki muzyczne w wewnętrznej 128-megabajtowej pamięci. Gdy to nie wystarczy, możesz ją powiększyć przy użyciu kart RS-MMC.

Informacjehttp://www.siemens.pl

Cena nieustalona

Garmin QUE M5

Szukajcie, a znajdziecie

Specyfikacja imponuje: 415 MHz, 64 MB pamięci RAM, czytnik kart SD, do tego moduł Bluetooth pozwalający połączyć się z Internetem przez telefon komórkowy oraz Windows Mobile 2003 for Pocket PC Second Edition (pierwszy palmtop firmy Garmin z tym oprogramowaniem). Garmin Que Map, aplikacja do nawigacji, została pomyślana podobnie, jak w iQue 3600, czyli tak, aby ten komputer kieszonkowy wyglądał jak przeznaczony wyłącznie do nawigacji. Wraz z nią instalowana jest mapa Polski (GPMapa 3.0). Całość znacznie wolniej wyznacza trasę niż konkurencyjna AutoMapa. O innych jej wadach i zaletach piszemy w artykule "Błądzenie kontrolowane". Model M5 warto kupować tylko wtedy, gdy zależy ci na GPMapie 3.0, choć i tak cena może się wydać za wysoka. W pozostałych wypadkach lepiej zainteresować się znacznie tańszymi palmtopami.

Garmin to, oczywiście, wyjątkowo wysoka jakość, o czym świadczy chociażby przeznaczony do odbiornika GPS koprocesor ARM7 48 MHz. Ale nawet on nie usprawiedliwia takiej ceny.

Informacjehttp://www.garmin.pl

Cena 3977 zł (z GPMap 3.0)

Garmin iQue 3600

Szukajcie, a znajdziecie

Palmtop z systemem Palm OS przygotowany pod kątem nawigacji, o czym świadczy, po pierwsze, wbudowana antena, po drugie, oprogramowanie tak dopracowane, aby wytyczanie trasy, wyszukiwanie ulic czy punktów użyteczności publicznej nie wymagało zbyt wielu operacji. Za nakładkę na system należą się duże brawa, ale stabilność programu nawigacyjnego pozostawia sporo do życzenia. Irytuje też konieczność podłączenia specjalnego głośnika, aby móc słyszeć podpowiedzi elektronicznego pilota.

Do iQue 3600, jak i do innych urządzeń Garmina wgrać można GPMap 3.0, a także pobrać polski zestaw poleceń głosowych (zamiast "turn left" w głośniku zabrzmi "skręć w lewo").

Palmtop wyposażono w kolorowy wyświetlacz, procesor Motorola Dragonball ARM6 taktowany z częstotliwością 200 MHz oraz 32 MB RAM, które powiększyć można, korzystając z portu SD. Do iQue 3600 dołączysz również zewnętrzną antenę, tak potrzebną w samochodzie.

Informacjehttp://www.garmin.pl

Cena 2821 zł (wraz z GPMap 3.0)