Szukanie w filmach i muzyce

Amerykańska firma Fast Talk opracowała technologię, umożliwiającą wyszukiwanie słów lub fraz w plikach audio i wideo - tak, jak w tej chwili można szukać słów w plikach tekstowych. Zastosowania takiego rozwiązania są niezliczone - jednym z ciekawszych jest np. wprowadzenie wyszukiwania do filmów DVD.

Oczywiście, na razie stworzono jedynie technologię, której daleko jeszcze do zastosowania komercyjnego na wielką skalę. Fast Talk dysponuje w tej chwili tylko programem, który potrafi wyszukiwać słowa w nieskompresowanych plikach audio (np. .wav). Jednak rozszerzenie jego możliwości na inne formaty wydaje się być jedynie kwestią czasu.

Opracowana przez Fast Talk technologia polega na dekodowaniu dźwięku na podstawowe jednostki, zwane "phonemami" (nie mylić z polskim fonemem). Po zdefiniowaniu słowa, które ma zostać znalezione w pliku, program "rozkłada" je na owe "phonemy" i porównuje je z "phonemami", z których składa się przeszukiwane nagranie. Przedstawiciele Fast Talk zapewniają, iż, mimo dość skomplikowanej zasady działania mechanizmu, wyszukiwanie odbywa się bardzo szybko.