Szukanie winnych

Alan Greenspan, były prezes Rezerwy Federalnej przyznał, że aktualny kryzys przeszedł jego najśmielsze oczekiwania, a banki, wbrew temu co przewidywał, nie potrafiły się obronić przed chaosem na rynkach finansowych.

"Popełniłem błąd zakładając, że we własnym interesie organizacji takich jak banki, będzie leżała ochrona ich udziałowców" - stwierdził podczas przesłuchań w Kapitolu Alan Greenspan (cytat za Financial Times). Dodał, że jednak przez ostatnie 40 lat ta teoria się sprawdzała.

Przewodniczący Izby Reprezentantów, Henry Waxman twierdzi, że Fed, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Skarbu USA głosiły uparcie, że "rynek wie najlepiej" i amerykański Kongres zasugerował się tym poglądem. To sprawiło, że banki udzielały bardzo ryzykownych kredytów na masową skalę. Przedstawiciele SEC bronią się twierdząc, że nikt nie był w stanie przewidzieć załamania rynku kredytów hipotecznych, ani tego, że prawo okaże się zbyt liberalne dla instytucji finansowych.

Greenspan przyznał, że w jego wcześniejszym toku myślenia tkwił poważny błąd, tyle że nawet gdyby odpowiednio wcześnie wprowadzono surowe przepisy, które mogłyby zapobiec kryzysowi, ucierpiałaby na tym amerykańska gospodarka. Jego zdaniem minione dwie dekady były czasem euforii, która zniekształciła sposób patrzenia na rynki finansowe.