Szukasz niedrogiego zasilacza awaryjnego do ochrony domowego komputera? Eaton 5E 1100VA to w tej chwili najlepszy zasilacz awaryjny do 500 zł.

Eaton 5E to seria niedużych zasilaczy line - interactive wyposażonych w "klasyczne" obudowy o mocnym stalowym szkielecie.

Eaton 5e

O przydatności zasilacza awaryjnego wykonanego w topologii line - interactive decydują przeważnie trzy elementy: moc, pojemność akumulatora oraz konstrukcja obudowy. Eaton 5E 1100VA pod względem konstrukcji obudowy nie odstaje od przeciętnej, jednak dysponuje pojemnym akumulatorem i oferuje wysoką moc (1100 VA). Taki zasilacz idealnie nadaję się do ochrony nawet wydajnego zestawu komputerowego. W sklepach internetowych Eatona 5E kupić można już za ok 420 - 440 zł.

Wytrzymała i przewiewna konstrukcja

Obudowa Eatona 5E 1100VA jest bardzo sztywna i starannie wykonana. Zarówno z przodu jak i po bokach wykonano w niej liczne otwory wentylacyjne, cyrkulację powietrza w obudowie wspomaga też zamontowany z tyłu obudowy niewielki wentylator. Taka konstrukcja UPS-a zapewnia optymalne warunki pracy elektronice zmontowanej w obudowie i co najważniejsze akumulatorowi. To spora zaleta, bo akumulator podczas ładowania i rozładowywania nagrzewa się a im skuteczniej jest schładzany tym dłużej będzie nam służyć.

Eaton 5e

Eaton 5e

Niestety, ma to też swoje negatywne skutki, bo czasami słychać wyraźny szum do9chądzący z obudowy zasilacza, generowany przez pracujący wentylator. Na szczęście Eaton tak zaprojektował system chłodzący, żeby wentylator pracował z wyższą szybkością tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli np. po przełączeniu się zasilacza na pracę z akumulatora, czy podczas jego ładowania. Gdy akumulator jest naładowany i niewykorzystywany to szybkość wentylatora ograniczona jest do minimum a zasilacz pracuje bardzo cicho.

Eaton 5e

Eaton 5e

Eaton 5E nie ma wyświetlacza, na którym można by było odczytać parametry pracy zasilacza. Z przodu obudowy zamontowano przycisk do uruchamiania UPS-a i gniazdo USB.

Eaton 5e

Eaton 5e

Z tyłu obudowy umieszczono sześć gniazd z pełną ochroną przepięciową i akumulatorową, są też dodatkowe gniazda do ochrony sieci internetowej.

Eaton 5E 1100 VA w testach

Eaton 5E 1100 VA dzięki wyposażeniu w układ AVR zapewnia skuteczną ochronę przepięciową. Jego moc czynna wynosi 660W, a to pozwala na bezproblemową ochronę nawet wydajnego zestawu komputerowego. Producent nie podaje informacji o pojemności i liczbie zastosowanych akumulatorów, ale widać po konstrukcji obudowy, że nie należą do najmniejszych co potwierdziły wyniki testów.

Jak testowaliśmy

Do testu zasilacza wykorzystaliśmy komputer stacjonarny z podłączonym monitorem o przekątnej 27 cali, dodatkowy niewielki serwer domowy, ruter 3 zakresowy i dysk NAS. Wszystkie urządzenia generowały średnie obciążenie na poziomie 230 W, przy czym maksymalne obciążenie nie przekraczało 260 W. Zasilacz sprawdziliśmy po 12 godzinnym ładowaniu akumulatora i po krótszym 3 – godzinnym ładowaniu. Dodatkowo każdy z testów powtarzaliśmy kilkukrotnie tak, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik. Zasilacz Eatona rywalizował z innymi UPS-ami w cenie do 1000 zł.

Eaton 5E

Eaton 5E

Eaton 5E

Eaton 5E

Eaton po 12 godzinnym ładowaniu, zrobił nam bardzo dużą niespodziankę, bo uzyskał wynik zbliżony do Evera Sinline 800, czy ETA Sinus 1000, od których jest dwukrotnie tańszy. Eaton 5E niestety nie potrafi wytworzyć czystej sinusoidy na wyjściu i współpracuje tylko z zasilaczami komputerowymi.

Eaton 5E

Eaton 5E

Kolejny test przeprowadziliśmy po 3 – godzinnym ładowaniu akumulatora. Uzyskany wynik również należał do jednych z najlepszych. Widać że w obudowie drzemie mocny akumulatoi efektywna ładowarka, o czym świadczy ponad 70% sprawność akumulatora po 3 – godzinnym ładowaniu. Średnia uzyskiwana przez UPS-y w cenie do 500zł to 60%.