Szwajcaria jako pierwsza skorzysta z API Google i Apple do śledzenia chorych na COVID-19

Szwajcarzy tworzą nową aplikacje, która korzysta z API zaprojektowanego wspólnie przez Apple i Google. Rozwiązanie to ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Apple i Google to jedni z największych gigantów technologicznych na świecie. Na co dzień oba przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, ale w związku z pandemią COVID-19 Apple i Google postanowiły współpracować ze sobą.

Szwajcaria jako pierwsza skorzysta z API Google i Apple do śledzenia chorych na COVID-19

Źródło: apple.com

Firmy opublikowały niedawno nowe API powiadomień, które w domyśle ma zapobiec rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. API Exposure Notification wysyłać będzie powiadomienia oparte na działaniu czynników zewnętrznych. Szwajcaria jako pierwsza zamierza wprowadzić na rynek aplikację, która skorzysta z nowego API.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari

Szwajcarscy programiści opracowują aplikację do śledzenia kontaktów, która korzystać będzie z API Exposure Notification, aby lepiej monitorować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Aplikacja zostanie wdrożona w szwajcarskiej armii, wśród pracowników szpitali oraz urzędników służby cywilnej. Oczekuje się, że w niedalekiej przyszłości program dostępny będzie dla wszystkich obywateli posiadających smartfona z Androidem lub iOS.

Podczas, gdy w Szwajcarii prace dobiegają już końca inne kraje patrzą na API Exposure Notification ze sporym dystansem. Wynika to z faktu, że Apple oraz Google dążąc do zachowania prywatności użytkownika wprowadziły szereg ograniczeń, które zapobiegają nadużywania informacji osobistych o użytkowniku oraz jego położeniu przez usługi osób trzecich.

API opracowane przez Apple i Google w dużej mierze opiera się na dobrowolnych zgodach udzielonych przez użytkownika. Takie rozwiązanie nie spodobało się urzędnikom państwowym, którzy budują obecnie własne rozwiązania w zakresie rozprzestrzeniania się COVID-19. Brak dostępu do danych od Apple i Google utrudnia im pracę. Obie firmy poinformowały, że po zakończeniu pandemii koronawirusa usuną usuną API Exposure Notification z kompatybilnych urządzeń. Rozwiązanie to może posłużyć w przypadku wystąpienia drugiej fali COVID-19.

Sprawdź, ile kosztuje iPhone 11.

Źródło: ubergizmo.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: