Szwajcarski superkomputer

Laboratorium Badawcze IBM w Zurychu poinformowało o zainstalowaniu w ośrodku w Rüschlikon najszybszego komputera w Szwajcarii.

Superkomputer zainstalowany w Rüschlikon w pobliżu Zurychu należy do 100 najpotężniejszych komputerów na świecie. System RS/6000 SP działa z szybkością maksymalną ponad 100 gigaflopów (100 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) i składa się z czterech segmentów. Każdy z nich zajmuje powierzchnię ok. 90 x 130 cm, ma prawie 2 metry wysokości i waży 900 kilogramów. System obejmuje 128 procesorów Power3, pracujących równolegle w 64 węzłach, jest wyposażony w 64 GB RAM i zawiera ponad 2 TB (2 tryliony bajtów) przestrzeni dyskowej zmagazynowanej na 128 dyskach, z których każdy ma pojemność 18 GB. Naukowcy z IBM wykorzystają go do prac typu "deep computing", jednej z najszybciej rozwijających się technologii informatycznych.

W Laboratorium Badawczym w Zurychu "deep computing" jest wykorzystywane przy tworzeniu symulacji zachowania materii na poziomie atomowym i molekularnym. Wyniki tych badań są niezbędne do zrozumienia wielu procesów fizycznych i reakcji chemicznych (np. połączenia dwóch różnych tworzyw w produkcji materiałów i urządzeń albo zależności pomiędzy lekami a składnikami kompleksu biomolekularnego).

Więcej informacji: www.zurich.ibm.com