Szwecja - nielegalne pobieranie

Szwedzki parlament uchwalił ustawę delegalizującą pobieranie z Internetu materiałów chronionym prawem autorskim. Dodatkowo, aby zniechęcić użytkowników do wykonywania pirackich kopii płyt CD i DVD, zatwierdzono nowy podatek, który doliczany będzie do ceny czystych płyt CD i DVD.

Do tej pory w Szwecji nielegalne było jedynie udostępnianie w Internecie materiałów chronionym prawem autorskim - od 1 lipca (tego dnia wchodzą w życie nowe regulacje) zabronione będzie również pobieranie takich plików (przede wszystkim muzyki, filmów i oprogramowania) z Sieci. Nowe prawo zabrania również wykonywania kopii książek - na przykład za pomocą kserokopiarki.

Nowe przepisy z zadowoleniem przyjęli przedstawiciele szwedzkich organizacji, zrzeszających koncerny muzyczne i filmowe - ich zdaniem, w Szwecji piractwo audiowizualne jest wyjątkowo poważnym problemem.

Zobacz również:

  • Omnibus wszedł w życie. To koniec fałszywych promocji?

Władze nie zdecydowały się na wprowadzenie zakazu kopiowania płyt CD i DVD - zamiast tego nałożono podatek na nośniki CD i DVD w wysokości 1,75 korony (czyli ok. 0,2 euro) za każdą płytę.