Szwecja: polowanie na piratów z DC

Szwedzki oddział Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego złożył doniesienia o popełnieniu przestępstwa przez operatorów i użytkowników pięciu szwedzkich hubów sieci Direct Connect - informuje serwis The Local. Internautom zarzuca się złamanie prawa poprzez nielegalne dystrybuowanie muzyki w Internecie.

Na razie wiadomo jedynie, że doniesienia dotyczą operatorów pięciu popularnych w Szwecji hubów Direct Connecta oraz nieujawnionej na razie liczby użytkowników tychże hubów. Przedstawiciele IFPI nie złożyli formalnych pozwów przeciwko tym osobom - zamiast tego poinformowali policję o popełnieniu przez nie przestępstwa.

"Właściciele i administratorzy tych hubów zaangażowani są w działalność przestępczą, która powoduje poważne straty branży muzycznej. Dlatego zdecydowaliśmy się na poinformowanie policji o ich działalności" - napisali w wydanym w tej sprawie oświadczeniu przedstawiciele szwedzkiego oddziału Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego.

Użytkownikom owych hubów również mogą grozić poważne konsekwencje - ponieważ nie tylko pobierali oni materiały chronione prawem autorskim z Internetu, ale także je udostępniali (większość hubów DC, których dotyczy sprawa, była dostępna tylko dla osób, które zgodziły się na udostępnienie innym użytkownikom odpowiedniej ilości materiałów - z reguły filmów, muzyki oraz oprogramowania).