Szwedzcy piraci walczą w obronie AllofMP3.com

Słynny szwedzki serwis ThePirateBay.org rozpoczął kampanię, której celem jest zmuszenie lokalnego dostawcy usług internetowych do zaprzestania blokowania dostępu do rosyjskiego serwisu muzycznego AllofMP3.com. Metoda Szwedów z "pirackiej zatoki" jest prosta - odcięli klientom owego dostawcy dostęp do swojego serwisu.

Serwis ThePirateBay.org (oferujący m.in. odnośniki do plików dostępnych w sieci BitTorrent) jest w Szwecji niezmiernie popularny. Jego przedstawiciele sądzą, że odcięcie klientom największego szwedzkiego dostawcy Internetu - firmy Perspektiv - dostępu do strony sprawi, iż zaczną oni naciskać na firmę w sprawie AllofMP3.com lub po prostu zrezygnują z jej usług. W obu przypadkach działanie to powinno być dość uciążliwe dla szwedzkiego ISP.

Przyczyną rozpoczęcia owej akcji jest fakt, iż Perspektiv kilka tygodni temu zablokował swoim klientom dostęp do kontrowersyjnego rosyjskiego serwisu AllofMP3.com, oferującego w wyjątkowo niskich cenach nagrania zachodnich artystów (amerykańskie koncerny fonograficzne twierdzą, iż serwis działa bezprawnie i domagają się jego zamknięcia - pisaliśmy o tym m.in. w tekście "Duńczycy blokują AllofMP3.com" czy "Antypirackie porozumienie Rosji i USA").

Przedstawiciele ThePirateBay.org tłumaczą, że ich zdaniem Perspektiv swoimi działaniami - czyli blokowaniem dostępu do AllofMP3.com - pokazuje, iż reprezentuje raczej interesy wielkich koncernów medialnych niż swoich klientów. Dlatego też serwis zdecydował się na tak radykalne działanie. "Jako jedna z najpopularniejszych stron w Szwecji nie zamierzamy siedzieć cicho i patrzeć, jak łamane są nasze podstawowe prawa" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez ThePirateBay.org.