Szwedzka prokuratura: założyciel Wikileaks zostanie przesłuchany

Szwedzka prokurator generalna Eva Finné poinformowała w środę, że założyciel Wikileaks, Julian Assange, będzie przesłuchiwany w sprawie oskarżeń o molestowanie. Pod koniec ubiegłego tygodnia szwedzka prokuratura wydała nakaz aresztowania znanego aktywisty w sprawie gwałtu i molestowania seksualnego - część stawianych mu zarzutów została już wycofana.

W ostatni piątek, wieczorem, wydany został nakaz aresztowania Assange'a w sprawie podejrzenia o gwałt. W sobotę prokurator Finné przejęła prowadzenie sprawy i usunęła oskarżenia o gwałt oraz nakaz aresztowania. Drugi zestaw stawianych mu zarzutów [gwałt] został wycofany - powiedziała w środowym oświadczeniu Finné.

Okazuje się jednak, że szwedzka policja otrzymała dwa zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa przez Assange'a od dwóch różnych kobiet. W poniedziałek Finné powiedziała, że nie widzi podstaw do aresztowania założyciela Wikileaks i stawiania mu zarzutów w pierwszej z dwóch spraw.

Finné mówi jednak, że w drugim przypadku, w którym chodziło o molestowanie, oskarżenie nadal jest aktualne, a kolejną częścią dochodzenia będzie przesłuchanie Juliana Assange'a.

W Szwecji molestowanie seksualne obejmuje wiele różnych przestępstw i jeśli Assange zostanie uznany za winnego, grozi mu grzywna lub do roku pozbawienia wolności. Zdaniem Finné, bardziej prawdopodobny jest pierwszy scenariusz, jednak nie ma zamiaru opiniować na razie całej sprawy.

Wikileaks znalazł się pod ostrą krytyką ze strony rządu USA i organizacji międzynarodowych po opublikowaniu tysięcy dokumentów odnoszących się do wojny w Afganistanie. Zwolennicy serwisu są przekonani, że za sprawą stoją wielkie instytucje, które chcą zniszczyć Wikileaks i jego założyciela. Komentatorzy przypominają sprawę Pentagonu, który w tym roku szukał już sposobów na usunięcie kontrowersyjnego serwisu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: