Szwedzka wyszukiwarka twarzy

Szwedzka firma Polar Rose zapowiada, że już wkrótce udostępni wyszukiwarkę internetową, która będzie w stanie wyszukiwać konkretne osoby na różnych fotografiach. Jeśli jej twórcy spełnią swoje obietnice, będzie to pierwsza taka wyszukiwarka.

Jan Erik Solem, młody matematyk, twierdzi, że aby skutecznie odnaleźć twarz na zdjęciu wystarczy, by wyszukiwarka określiła położenie aparatu względem fotografowanego obiektu i opracowała sobie trójwymiarowy model twarzy, co jest ponoć proste.

"Możliwe jest stworzenie trójwymiarowego modelu twarzy już na podstawie jednego zdjęcia, jednak częściej pracowaliśmy na 5-10 fotografiach lub na filmach" - mówi Solem. Zauważa on, że stosowana w wyszukiwarce technologia może znaleźć zastosowanie na wielu polach. "Większość naszych badań skupia się na zautomatyzowaniu zadań. Na przykład podczas prac planistycznych czy architektonicznych specjaliści spędzają wiele godzin na ręcznym tworzeniu trójwymiarowych modeli. Jeśli ten proces zostałby uproszczony, można by zaoszczędzić olbrzymią ilość pieniędzy. Technologię tą można zastosować też np. na rynku gier komputerowych. Możliwe byłoby umieszczenie przedmiotu w grze poprzez zwykłe sfotografowanie go" - dodaje.

Już wkrótce z działaniem przeglądarki zapoznają się betatesterzy, a wszyscy internauci będą mogli z niej skorzystać jeszcze przed końcem bieżącego roku. Solem ma nadzieję, że już wkrótce, dzięki temu, iż oferuje niedostępną jeszcze usługę, już wkrótce będzie mógł konkurować z Google'm, Microsoftem czy Yahoo!.