Szwedzki kucharz w Operze

Producent coraz popularniejszej przeglądarki internetowej Opera postanowił w nietypowy sposób "zemścić się" na władzach portalu MSN.com za utrudnianie użytkownikom Opery korzystania z tegoż portalu. Norweska firma opracowała specjalną wersję przeglądarki, która po wejściu na główną stronę MSN "tłumaczy" jej zawartość na język słynnego szwedzkiego kucharza z Muppet Show.

Konflikt pomiędzy Opera Software a właścicielem MSN - Microsoftem - rozpoczął się już październiku 2001 roku. Użytkownicy norweskiej przeglądarki nie byli wtedy w ogóle "wpuszczani" na strony MSN.com. Po serii interwencji producenta Opery MSN umożliwił im w końcu korzystanie z portalu, jednak jego strony były wyświetlane nieprawidłowo. Zdaniem Opera Software powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że strony MSN były specjalnie przygotowywane w taki sposób, aby zniechęcić użytkowników Opery do korzystania z tej przeglądarki (oczywiście na rzecz Internet Explorera).

Sytuację częściowo rozwiązało udostępnienie nowej, siódmej wersji Opery, która bez problemu radzi sobie już ze stronami MSN. Internauci korzystający ze starszych wersji przeglądarki w dalszym ciągu mają jednak problemy z prawidłowym przeglądaniem stron MSN.

Udostępniając Operę w wersji BORK! (ulubione powiedzenie szwedzkiego kucharza z Muppetów) jej producent chce zwrócić uwagę władz MSN, że ich postawa względem użytkowników konkurencyjnej dla IE przeglądarki jest niepoważna. "Ciężko pracujemy, aby Opera spełniała wszystkie standardy sieciowe i bez problemu odczytywała wszystkie strony WWW, nawet takie, które owych standardów nie spełniają. Nie jesteśmy jednak w stanie zapewnić prawidłowego wyświetlenia stron, które są celowo modyfikowane tak, aby w konkretnej przeglądarce wyświetlone być nie mogły., powiedziała Mary Lambert z Opera Software. "Uważamy natomiast, że takie postępowanie władz MSN jest wybitnie nie fair względem użytkowników i mamy nadzieję, że dzięki tej specjalnej edycji przeglądarki osoby za to odpowiedzialne zrozumieją, że razem tworzymy Internet i powinniśmy stanąć ponad korporacyjnymi podziałami", dodała Lambert.

Więcej informacji dotyczących technicznych aspektów blokowania użytkownikom Opery dostępu do stron MSN.com znajduje się pod następującym adresem: http://my.opera.com/dev/discussion/openweb/20030206/

Operę 7 BORK! Edition można pobrać stąd:

ftp://ftp.opera.com/pub/opera/custom/win/bork/

Uwaga! - zalecamy instalację tej wersji przeglądarki do innego katalogu niż starsze zainstalowane w systemie wersje Opery. Podczas instalacji Opery BORK! Edition "gubione" są bowiem wszelkie dotychczasowe ustawienia (zakładki, kontakty i układ elementów przeglądarki).


Zobacz również