Szybciej na dwóch warstwach

Wydawać by się mogło, że w nagrywarkach DVD niewiele może już nas zaskoczyć. Nowy Plextor przeczy temu sądowi.

Napędy Plextora znane są z doskonałych parametrów, najbardziej zaawansowanej technologii, wysokiej jakości i, niestety, równie ponadprzeciętnej ceny. Na urządzenia japońskiej firmy pozwolić sobie mogą ci, którym nie przeszkadza wydatek niemal dwukrotnie większy niż w przypadku sprzętu konkurencyjnych marek. Najszybsza dotychczas nagrywarka DVD Plextora, model PX-716A, kosztuje ok. 460 zł, podczas gdy średnia cena innych napędów oscyluje wokół 220 zł.

Za co w takim razie płaci się podwójnie? Między innymi za zestaw oprogramowania narzędziowego PlexTools, który oprócz wszelkich zadań związanych z wypalaniem płyt oferuje również moduł diagnostyczny do sprawdzania jakości nagrywanych nośników. PX-716A ma też bufor 8 MB (standardem są 2 MB) oraz niestandardowe funkcje, pozwalające na zabezpieczenie krążków hasłem czy nagrywanie danych ponad normatywną pojemność dysków. Należy też wspomnieć o serwisie "od drzwi do drzwi" czyli procedurę zwrotu bądź naprawy sprzętu bez wychodzenia z domu.

Zobacz również:

  • Jak odtwarzać DVD na Windows 10 i Windows 11?

Są jednak tacy, którzy woleliby po prostu "normalną" nagrywarkę Plextora - bez specjalistycznych, niepotrzebnych im funkcji. Dla nich właśnie przygotowano model PX-740A: bez zbędnych bajerów, z buforem 2 MB, za to w cenie niższej od PX-716A aż o 150 zł i w dodatku z podwyższonymi prędkościami nagrywania.

Tańszy nie znaczy wolniejszy

W porównaniu do obecnego lidera naszego rankingu napędów PX-740A ma przede wszystkim przyspieszony zapis dwuwarstwowych krążków DVD+R - z 6x do 8x, co jest nowym rekordem. Nagrywanie płyt DVD-R DL, które pojawiło się w PX-716A wraz z aktualizacją firmware`u, w PX-740A jest standardem, ale odbywa się z niższą szybkością 4x (PX-716A oferuje współczynnik 6x). Użytkowników płyt CD-RW ucieszy zapewne zwiększenie prędkości nagrywania tych dysków z 24x do 32x.

Czy skok do 8x w +R DL jest zauważalny? Owszem - i to bardzo. W testach PX-740A bez wysiłku uzyskał najlepszy czas nagrania płyty dwuwarstwowej, wynoszący 15 min 35 s. To ponad 4 min krócej od dotychczasowego rekordu ustanowionego przez napęd NEC ND-3540A. Warto natomiast zwrócić uwagę, że jedyny nośnik, na którym Plextor osiągnął maksimum 8x, pochodził z firmy Verbatim (co ciekawe, płyty certyfikowane są na 2,4x) - niestety, to najdroższe płyty DL na rynku, kosztujące ok. 27 zł za sztukę, podczas gdy inne marki wyceniane są średnio o połowę taniej.

W testach zauważyliśmy też zdecydowaną poprawę w szybkości zrzucania audio (z 24x na 34x, co przekłada się na niemal minutę krótsze przegrywanie płyt) i kopiowania z DVD-ROM (nowy Plextor znacznie lepiej radzi sobie z porysowanymi nośnikami). Zaskoczeniem był natomiast wyraźnie wolniejszy odczyt danych z testowej płyty CD-ROM i wzrost czasu kopiowania na nośniki DVD±RW - z niecałych 4 do prawie 6 minut.

W tym miejscu należy powiedzieć, że dzięki uprzejmości firmy Verbatim byliśmy w stanie przeprowadzić pierwsze próby z nośnikami DVD-RW 6x (wersja +RW 8x wciąż jest niedostępna). I choć w trybie sesyjnym - a więc np. przy tworzeniu kompilacji w Nero - PX-740A faktycznie zapisuje te płyty ze stałą szybkością 6x, to w kopiowaniu pakietowym (gdy operuje się na plikach i katalogach - jak na twardym dysku) wypada gorzej niż poprzednik we współpracy z krążkiem 4x.

Nowy model Plextora kontynuuje zapoczątkowany w PX-716A trend obdarowania użytkownika bogactwem oprogramowania do wypalania płyt i edycji wideo firm Nero, Pinnacle, Sonic i Ulead. Sęk w tym, że jedynie pakiety Nero (w wersji Express i bez InCD) oraz Instant CD/DVD działają bez ograniczeń, natomiast wszystkie pozostałe aplikacje są w czasowych wersjach próbnych.

Dla bardziej oszczędnych

Jeżeli nawet tak "dyskontowy" Plextor jest dla ciebie za drogi, przyjrzyj się nowej propozycji Samsunga oznaczonej SH-W162C (jak widać, firma wraca do konwencji nazw sprzed połączenia sił z Toshibą). To ulepszona wersja TS-H552U - dotychczas najbardziej wydajnej nagrywarki w naszych testach. Dokonano w niej znacznie więcej modyfikacji niż w Plextorze, zwiększając niemal wszystkie parametry zapisu - oczywiście z wyjątkiem DVD±R.

Zmodernizowany Writemaster nagrywa teraz płyty CD-R/RW z szybkością 48x/32x, nośniki +RW/-RW z 8x/6x, zaś +R/-R DL z 5x/4x (wcześniej -R DL nie były w ogóle obsługiwane). Co ważne dla nas, do napędu dołączany jest pakiet Nero zamiast Pinnacle Instant CD/DVD, który nie ma polskiego interfejsu.

Przyspieszenie dało się zauważyć w testach, szczególnie w zapisie CD-R i DVD±RW, a nawet w DVD±R - chociaż tu nie nastąpiły przecież żadne zmiany. Nieco gorzej natomiast wypadły operacje zapisu +R DL (25 zamiast 23 minut) i zrzucania audio (trwa teraz 20 s dłużej). Niemniej napęd Samsunga dzierży 4 rekordy, w tym 2 w zapisie CD-R, zaś jego ogólna wydajność wciąż pozostaje najwyższa - dosłownie o włos lepsza od PX-740A (różnica wynosi zaledwie 0,01 punktu). A wszystko za znacznie mniejsze pieniądze.

Więcej:

Plextor PX-740A,http://www.alstor.com.pl Cena: 460 zł

Samsung SH-W162C,http://www.samsung.pl Cena: 195 zł


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: