Szybcioszek

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do standardu V.90 i transmisji rzędu 56kb/s.

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do standardu V.90 i transmisji rzędu 56kb/s. Chociaż raczej rzadko osiągamy przesył danych rzędu 56kb/s, to pozostawienie w tyle transmisji 33,6 kb/s ma spore znaczenie, zwłaszcza jeśli używamy modemu nie tylko do ściągania poczty, ale także chcemy trochę pobuszować w Sieci.

Szybcioszek
Przetestowaliśmy polskiej produkcji modem ComTel 56k, wykorzystujący standard V.90. Oprócz protokołu V.90 może on także pracować w większości znanych protokołów transmisji danych. Zastosowano także kompresję danych V.42bis/MNP 5 oraz korekcję błędów V42/MNP 2-4 i MNP 10EC, z których ta ostatnia szczególnie przydaje się przy złej jakości połączeń, gdyż poprawia parametry transmisji nawet jeśli modem po drugiej stronie "kabla" nie jest wyposażony w MNP 10EC. ComTel 56k może także z powodzeniem pełnić rolę faksu, zwłaszcza jeśli wykorzystamy dołączone oprogramowanie.

Ponadto modem ComTel 56k posiada wiele specjalnych funkcji, takich jak Intelligent Voice Connecting, czyli rozpoznawanie głosu pojawiającego się w linii sygnału, Business Audio ("szybkie", 8-bitowe próbkowanie i odtwarzanie dźwięku), jednoczesne przesyłanie danych i głosu, czy wykrywanie stanu nieaktywności modemu - w takim przypadku modem przechodzi automatycznie w stan uśpienia, czyli obniżonego poboru mocy. Modem wyposażony jest w pamięć Flash EPROM, która pozwala na zmianę wewnętrznego oprogramowania modemu, gdy pojawią się nowe standardy przesyłu danych. Urządzenie posiada 3-letnią gwarancję.

Wraz z kartą modemu otrzymujemy instrukcję, polski program do obsługi modemu, wysyłania faksów itp. o nazwie WinTel (patrz PCWK 10/98) wraz z instrukcją oraz kabel telefoniczny.

Chociaż zwykło się uważać, że instalacja modemów wewnętrznych może sprawiać trochę kłopotów mniej doświadczonym użytkownikom, reguła ta nie dotyczy najwyraźniej modemu ComTel 56k. Instrukcja dokładnie wyjaśnia, na czym mogą polegać ewentualne konflikty zasobów i podaje sposoby, jak się przed nimi ustrzec. Instalacja modemu sprowadza się więc do włożenia karty modemu do wolnego gniazda, uruchomienia komputera i dodaniu nowego modemu w Panelu sterowania Win 95/98. Praca z modemem przebiegała bez zarzutu.