Szybcy i Wściekli 5 oraz Avatar na BenQ W6000 - wrażenia z projekcji

BenQ W6000 to projektor przeznaczony do kina domowego. Tajwańska firma pokazała prezentację możliwości swojego kinowego rzutnika, wyświetlając z niego dwa popularne amerykańskie filmy. Jak Avatar i Szybcy i Wściekli 5 prezentują się na BenQ W6000?

Avatar na projektorze BenQ W6000

Jak się ogląda filmy na BenQ W6000?

Miałem ostatnio okazję w filmowej projekcji zorganizowanej przez BenQ. Tajwańska firma po prezentacji swoich nowych projektorów SmartEco oraz projektorów z ultrakrótką ogniskową pokazała też, jak sprawują się filmy akcji na znacznie droższym projektorze do kina domowego Full HD. Jak wypadł projektor w akcji?

Szybcy i Wsciekli 5 na BenQ W6000

Szybcy i Wsciekli 5 na BenQ W6000

Avatar oraz Szybcy i Wściekli 5 - wrażenia z projekcji na na BenQ W6000

Najpierw zobaczyłem na projektorze BenQ W6000 kawałek filmu Avatar Camerona, potem pełny seans Szybcy i Wściekli 5 Justina Lina.

Projektor BenQ W6000

Projektor BenQ W6000

BenQ W6000 bez irytującego efektu tęczy?

BenQ W6000 to projektor do kina domowego w technologii DLP, wyświetlający rozdzielczość Full HD. Zaletą tego rodzaju projektorów jest znacznie lepsza czerń niż w LCD oraz większy kontrast. Wadą słabsze kolory oraz występujący często tzw. efekt tęczy. Co najważniejsze, w obu filmach nie zauważyłem wcale irytującego efektu tęczy, który jest zazwyczaj wielką wadą projektorów DLP i irytuje podczas oglądania.

Fast Five

Fast Five

BenQ W6000 - epicki rozmach na wielkim ekranie

Pierwsze co robi wrażenie, to oczywiście rozmiar obrazu - na żadnym telewizorze przecież nie puścimy filmu w rozmiarze ponad 150-200 cali. Na początku nie było co prawda najlepiej, bo seans rozpoczął się jeszcze przy świetle dziennym, a w pomieszczeniu nie brakowało okien (projektory zawsze sprawdzają się w zaciemnionych pomieszczeniach), ale potem gdy zapadł zmrok, było już znacznie lepiej, kiedy projektor mógł rozwinąć całą swoją moc. Warto jednak podkreślić bardzo dobrą lampę - jasność jest na tyle duża, że film da się oglądac bez zaciemnienia pokoju.

Sala prezentacyjna

Sala prezentacyjna

Tryb dynamiczny, a tryb kinowy w BenQ W6000 - jest różnica

Faktycznie, kontrast w filmach Avatar oraz Szybcy i Wściekli 5 stał na wysokim poziomie. Obraz przy trybie dynamicznym sprawdzał się przy świetle dziennym, ale po zapadnięciu zmroku zaczął irytować nienaturalnością obrazu, słabszą czernią oraz przesyconymi kolorami. Po przełączeniu projektora na tryb kinowy, wszystko zmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Obraz stał się bardziej ostry, kontrastowy, naturalny, czerń stała się głębsza, a sam obraz przyjemnie się oglądało i już można go było porównywać z dobrymi telewizorami. Przyjemnie oglądało się wyczyny Vina Diesela na ekranie. Również ruch na ekranie został bardzo dobrze oddany. Wyobraźcie sobie finałowy pościg po ulicach Rio De Janeiro z Szybkich i Wściekłych 5 na takim ekranie... Robi wrażenie.

Czerń w BenQ W6000

Kolorystyka w BenQ W6000 nie jest może zachwycająca (projektory LCD mają trochę lepsze kolory), a czerń to oczywiście nie jest czerń, jaką dostajemy w telewizorach plazmowych lub LED (trudno uzyskać w projektorze autentycznie głęboką czerń, emitując światło na ekran). Ale czerń, która jest na ekranie w trybie kinowym stoi na naprawdę dobrym poziomie, jak na projektory. Całkowicie wystarcza do oglądania i nie irytuje widza nadmierną skalą szarości.

BenQ W6000 - ładny obraz, a co z dźwiękiem?

Szkoda tylko, że głośniki w projektorze są tak słabe (ale to nie dziwi biorąc pod uwagę małe rozmiary urządzenia). Brzmią gorzej niż jakikolwiek telewizor. W dużej sali czasami bardzo słabo było słychać niektóre dialogi. Jak kupujecie projektor to dodajcie do tego porządny zestaw kina domowego, inaczej dysonans pomiędzy wielkim epickim obrazem, a płaskim dźwiękiem będzie zbyt wielki do zniesienia.

Avatar na BenQ W6000 - uciekać czy nie?

Avatar na BenQ W6000 - uciekać czy nie?

BenQ W6000 - warto czy nie warto?

Czy warto kupić BenQ W6000 zamiast telewizora? Z pewnością tak, jeżeli spełniacie dwa warunki. Jeżeli uwielbiacie obraz w ogromnych rozmiarach oraz możecie wydać trochę więcej pieniędzy niż na telewizor, to myślę że warto kupić ten projektor, bo kinowe wrażenia z oglądania są bezcenne. Największą zaletą jest oczywiście ogromny ekran, który daje prawdziwie epickie kinowe wrażenia, które trudno uzyskać oglądając obraz z telewizorów. Klasyczne wyjście do kina? Nie, dziękuję. Teraz mamy już prawdziwe kino w domu.

Plusy BenQ W6000

- ogromny ekran, dobra czerń, brak irytującego efektu tęczy

Minusy BenQ W6000

- przeciętna kolorystyka, nienaturalny tryb dynamiczny, bardzo kiepski dźwięk