Szybka Barracuda

Seagate zaprezentował nową serię dysków twardych - Barracuda ATA III.

Seagate przedstawił kolejną serię dysków twardych Barracuda ATA III. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, są to obecnie najszybsze dyski przeznaczone dla komputerów desktop PC - napędy działają z prędkością 7200 obrotów na minutę. Istnieją cztery wersje urządzeń, różniące się pojemnością - najmniejszy dysk pozwoli na zapis 10 GB danych, największy pomieści 40 GB informacji.

Dyski Barracuda ATA III wykorzystują interfejs ATA/100, umożliwiający transfer danych z maksymalną prędkością 100 MB w ciągu sekundy. Komputery PC, które mogą korzystać z tego interfejsu, pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno - użytkownicy, którzy planują używanie "Barakudy" ze starszymi PC (dyski są kompatybilne z interfejsami ATA/66 i ATA/33) muszą liczyć się z faktem, że napędy nie będą działały aż tak wydajnie.

Wewnętrzny transfer danych na dysku twardym odbywa się z prędkością 500 Mb/s. Urządzenie jest wyposażone w kontroler dysku z nowym procesorem 80 MHz oraz dwumegabajtowy bufor. Średni czas szukania, jaki jest niezbędny, by uzyskać dostęp do konkretnych danych, wynosi 8,9 ms.

Napędy Barracuda wykorzystują technologię Fluid Dynamic Bearings, która pozwala na redukcję hałasu i wibracji oraz zwiększenie odporności na wstrząsy. Jak podaje firma Seagate, dyski (gdy nie pracują) mogą wytrzymać nawet działanie sił powodujących przyspieszenie 350 razy większe od przyspieszenia ziemskiego.

Dyski twarde Barracuda mają pojawić się w sprzedaży w październiku. Będą kosztować od 95 USD (10 GB) do 225 USD (40 GB). Wraz z napędami dostarczany jest pakiet narzędzi diagnostycznych SeaTools.


Zobacz również