Szybka czy pojemna? Jaką pamięć USB wybrać

Pojemność oraz szybkość dostępu do danych to podstawowe parametry świadczące o wartości przenośnej pamięci USB. Jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych cech, to w sprzedaży są już pendrive'y dorównujące, a nawet przewyższające zewnętrzne dyski HDD. Osoby ceniące z kolei krótki czas zapisu i odczytu danych już zacierają ręce na myśl o USB 3.0, jednak producenci urządzeń wspierających interfejs USB 2.0 nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Kingston DataTraveler 310

PC World Testy - USB 2.0" data-status="http://www.pcworld.pl/testy/przeglad/192-pamieci_usb_2_0-.html">pamięci USB 2.0

Kingston DataTraveler 310

Kingston DataTraveler 310

Zobacz także:

Pod względem pojemności pamięci bezkonkurencyjny jest model pendrive'a z serii Data Traveler, produkowany przez firmę Kingston, a oferujący aż 256 GB miejsca. Urządzenie o oznaczeniu Data Traveler 300 wprowadzone zostało we wrześniu ubiegłego roku, a teraz doczekało się następcy.

Pendrive DataTraveler 310 to urządzenie o takiej samej pojemności i, podobnie jak poprzednik, wzbogacone jest o aplikację Password Traveler. Aplikacja jest odpowiedzialna za ochronę zapisanych na kluczu danych przed dostępem niepowołanych osób. Password Traveler tworzy strefę chronioną hasłem, która może stanowić maksymalnie 90 procent całej pojemności pendrive'a (ok. 230 GB).

Pamięć charakteryzuje się nieco wyższą szybkością zapisu i odczytu danych, niż model 300. Transfer dokumentów odbywa się z szybkością 25MB/s (odczyt) i 12MB/s (zapis). W starszej wersji było to odpowiednio 20 i 10 MB/s.

Poważną wadą klucza jest jego cena - DataTraveler 310 kosztuje ponad 2,7 tys. złotych, co znacząco obniża opłacalność zakupu tego urządzenia, przynajmniej dla przeciętnego użytkownika.

Urządzenie objęte jest 5-letnią gwarancją producenta.

Wycisnąć co się da z USB 2.0

Z kolei firma Corsair proponuje nową serię pamięci USB, które umożliwiają transfer danych z szybkością zbliżoną do maksymalnych możliwości oferowanych przez interfejs USB 2.0. Teoretyczna szybkość transferu danych w tym standardzie wynosi 60 MB/s.

Deklarowane przez producenta wartości zapisu danych w pendrive'ach z rodziny Flash Voyager GTR wynoszą do 28 MB/s, zaś szybkość odczytu dochodzi do 34 MB/s.

Pamięci będą dostępne w wersjach o pojemności 32, 64 i 128 GB. Ich ceny nie zostały ujawnione. Corsair oferuje na te pamięci 10-letnią gwarancję.

Więcej informacji przydatnych podczas zakupów pamięci USB znajdziecie w artykule Wybieramy dysk zewnętrzny - kieszonkowy i stacjonarny.

Strony producentów: Kingston, Corsair