Szybka karta

Faksmodem wewnętrzny Request Internal K.56 flex & V.90 ISA jest jednym z wielu nowych modemów, pracujących w standardzie V.90 (także w starszym nieco K.56 flex),

Faksmodem wewnętrzny Request Internal K.56 flex & V.90 ISA jest jednym z wielu nowych modemów, pracujących w standardzie V.90 (także w starszym nieco K.56 flex), pozwalającym na odbieranie danych z prędkością 56 kb/s.

Urządzenie może również pracować w jednym z protokołów ustalających transmisję danych na niższym poziomie: V.34, V.32, V.32bis, V.22, V.22bis itd. Stosowana jest sprzętowa kompresja danych (V.42bis/MNP 5) oraz korekcja błędów (V.42/MNP 2-4). Urządzenie obsługuje również wszystkie czynności faksu oraz dodatkowo może być używane jako automatyczna sekretarka (funkcja VOICE). Na karcie modemu znajdują się gniazda przyłączenia linii telefonicznej, dodatkowego telefonu oraz mikrofonu i głośnika. Oprócz karty modemu w zestawie znajduje się kabel telefoniczny oraz krążek ze sterownikami i programem komunikacyjnym InFAX. Urządzenie posiada homologację Ministra Łączności oraz 25-miesięczną gwarancję.

Szybka karta
Instalacja modemu nie jest trudna, chociaż należy zwrócić uwagę na ustawienia portów szeregowych (zakresów i przerwań) w komputerze oraz odpowiednio ustawić zworki na karcie modemu. Chociaż w instrukcji sugerowana była inna metoda (tzn. wyłączenie portów COM2 i COM4), to podczas testów ustawiliśmy zworki tak, aby wybrać inny port (COM3) oraz inne, nieużywane przerwanie (IRQ 5). Szkoda trochę, że w instrukcji zabrakło rysunku karty wraz z gniazdami wejścia/wyjścia. Chociaż wszystkie złącza są opisane bezpośrednio na karcie, to jednak wygodniej dla użytkownika byłoby prawdopodobnie widzieć najważniejsze elementy karty na rysunku w instrukcji, niż szukać opisu z tyłu komputera (po zamontowaniu karty). Oprócz szczegółów instalacyjnych instrukcja zawiera także opis portów COM i przerwań oraz zestaw komend AT i inne dane techniczne. Poza tą drobną usterką instalacja przebiegła bez kłopotów, podobnie jak dalsza praca z urządzeniem.

Faksmodem Request Internal K.56 flex & V.90 ISA można polecić każdemu, kto chce uzyskać dobrą jakość połączenia, a zależy mu na oszczędzaniu powierzchni biurka lub wykorzystuje już wszystkie porty szeregowe komputera (można więc wykluczyć kupno modemu zewnętrznego). Jeżeli tylko posiadamy pewną minimalną wiedzę na temat instalacji sprzętu komputerowego, z pewnością nie napotkamy na żadne poważne kłopoty.