Szybka przeglądarka grafik - IrfanView 4.27

Szeroka paleta formatów graficznych obecnych na rynku powoduje, że trudno znaleźć narzędzie, które obsługiwałoby je wszystkie. Wyjątkiem jest IrfanView - przeglądarka plików graficznych, która cię nie zawiedzie.

IrfanView 4.27 (freeware)

Cena: bezpłatny

IrfanView 4.27

Możliwości 45% 8
Ergonomia 25% 7
Wersja PL 20% 0
Wygląd 10% 8
Ocena końcowa 100% 6,2
IrfanView to niewielkich rozmiarów, prosta w obsłudze i szybka przeglądarka plików. Jej główną zaletą jest obsługa imponującej liczby formatów graficznych. Rozpoznaje między innymi podstawowe BMP, JPEG, GIF (w tym animowane), PNG, PCX, TIFF i TGA oraz mniej popularne jak DIB, ICO czy PSP. Obsługuje także pliki Photoshopa i różne formaty wideo. Oprócz funkcji podglądu oferuje podstawowe narzędzia do obróbki grafiki. Umożliwia zmianę głębi kolorów, pozwala wyostrzać i rozmywać fotografie, przycinać je i kadrować. Dzięki obsłudze pluginów funkcjonalność programu można rozbudować o wiele dodatkowych opcji i różnych filtrów.

Aplikacja wykorzystywana jest bardzo często do zapisywania zrzutów ekranowych oraz hurtowej obróbki plików. Potrafi pobrać dane ze skanera i wyświetlać zawarte w plikach informacje EXIFF. Tworzy pokazy slajdów oraz umożliwia ich zapis w postaci plików wykonywalnych bądź wygaszaczy ekranu. Za pomocą wbudowanego odtwarzacza multimedialnego odtwarza muzykę i filmy. Szybką i elastyczną pracę gwarantuję imponująca liczba skrótów klawiaturowych oraz obsługa komend wydawanych z poziomu wiersza poleceń. Trzeba jednak zaznaczyć, że sposób obsługi różni się minimalnie od innych aplikacji i trzeba się o niego przyzwyczaić.

Zobacz również:

  • Canon wprowadza do sprzedaży nowe drukarki kompaktowe do zdjęć - co potrafią nowoczesne urządzenia?

W trakcie instalacji program stara się umieścić na dysku użytkownika zbędny do pracy pasek przeglądarki. Darmowy do użytku domowego, wymaga 10 dolarów opłaty od zastosowań komercyjnych. IrfanView 4.27 nie ma na razie polskiej wersji językowej. Program cieszy się jednak na tyle dużą popularnością, że najprawdopodobniej nie trzeba będzie długo czekać na jej powstanie.

Werdykt PC Worlda
Zalety:
- obsługa wielu formatów plików
- obsługa pluginów
- niewielkie rozmiary i szybkie działanie
Wady:
- odbiegający minimalnie od standardów sposób obsługi
- brak polskiej wersji językowej
IrfanView to rewelacyjne narzędzie do podstawowej obróbki zdjęć, przeglądania plików graficznych i zapisywania zrzutów ekranowych. Jest szybki, ma wiele przydatnych funkcji i nie obciąża systemu operacyjnego

Pobierz: IrfanView.4.27