Szybka seria Psiona

Nowy palmtop, Psion Series 5mx, jest, z wyjątkiem ładnej srebrnej obudowy, wiernym odbiciem swego poprzednika, Series 5.

Nowy palmtop, Psion Series 5mx, jest, z wyjątkiem ładnej srebrnej obudowy, wiernym odbiciem swego poprzednika, Series 5.

To wcale nie jest źle - 5mx odziedziczył wszystkie świetne cechy Series 5, w tym doskonałe wbudowane oprogramowanie i synchronizację z komputerem biurkowym, a także najlepszą klawiaturę pośród palmtopów. Zmiany w Series 5mx w stosunku do poprzednika są raczej ewolucyjne niż rewolucyjne, lecz wystarczają do ostrej rywalizacji z urządzeniami Windows CE i organizerami 3Com Palm.

Szybka seria Psiona
Przy rozmiarach 17 x 8,9 x 2,3 cm i wadze 390 g, Series 5mx jest jednym z niewielu handheldów z klawiaturą, które dają się (ledwo) zmieścić w kieszeni. Ma 16 MB RAM, co wystarcza na składowanie ogromu danych i dodatkowego oprogramowania, jest też szybszy od Series 5.

Windows CE mogłoby sporo się nauczyć od bogatego w funkcje, łatwego w użyciu systemu operacyjnego EPOC i zestawu wbudowanych aplikacji, z których prawie wszystkie zostały unowocześnione w Series 5mx. Przykładowo, edytor tekstów zawiera teraz funkcję konspektu, kalendarz ma widok miesięczny, zaś przeglądarka WWW obsługuje ramki i cookies. Poza tym w momencie, gdy czytasz ten artykuł Psion 5mx powinien mieć już całkowicie spolszczony interfejs.

Z pewnością brak koloru. Choć monochromatyczny ekran 5mx o rozdzielczości 640 x 240 oszczędza baterie (w testach wersji prototypowej urządzenie działało aż 20 godzin na dwóch "paluszkach"), jest ciemniejszy od wyświetlaczy monochromatycznych modeli 3Com Palm. Jeśli chcesz łączyć się ze światem, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni telefon komórkowy (np. Ericsson GH888 lub Nokia 8810), bo adapter karty PC Card jest w Polsce niedostępny. Poza tym ograniczona obsługa Javy przez urządzenie jest raczej teoretyczną zaletą, gdyż żadna z sześciu sprawdzanych aplikacji nie działała właściwie, a Psion zaleca programistom Javy utworzenie wersji ich programów specjalnie dla EPOC-u. Jednak, mimo wszystko, najnowszy palmtop Psiona ma sporo mocy za rozsądną cenę.